Janthinobacterium lividum suşu tarafından üretilen pigmentin antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Invesgigation of antimicrobial and antioxidant properties of pigment produced by Janthinobacterium lividum strain
- Tez No: 575757
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde sentetik boyaların birçoğunun toksik ve kanserojen olmasından dolayı doğal boyalar gittikçe önem kazanmaktadır. Bakterilerden elde edilen pigmentlerin, doğal boyalara alternatif olarak kullanılabildiği görülmektedir. Bu çalışmada viyolasin pigmenti üreten Janthinobacterium lividum GK suşu kullanılmıştır. Janthinobacterium lividum GK suşundan viyolasin üretimi üzerine farklı besiyerilerinin, sıcaklığın, pH'nın, çalkalama hızının, inokülüm miktarının, inkübasyon süresinin, farklı karbon ve azot kaynakları ile NaCl'in etkisi araştırılmıştır. Optimum şartlarda elde edilen viyolasinden metanol ve etanol ekstraktı elde edilerek antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri incelenmiştir. Janthinobacterium lividum GK suşunun pH 6,4 ayarlı NB besiyerinde, 22 ˚C'de, statik ortamda, %8 inokülüm miktarında, %1 glikoz ve pepton kaynağı ilavesiyle optimum viyolasin üretimi gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Viyolasinin S. aureus, S.epidermidis, B. cereus ve E. faecalis bakterilerine karşı yüksek antibakteriyel aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. Antioksidan çalışmalarında viyolasin ekstraktlarının antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur Antioksidan çalışmalarında metanol ekstraktı metanol çözücüsünde en düşük IC50 konsantrasyonu 261 μg/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, natural dye are becoming increasingly important because many of the synthetic dyes are toxic and carcinogenic. Pigments from bacteria can be used as an alternative to natural dyes. In this study, Violacein-producing Janthinobacterium lividum GK strain was used. The effect of different media, temperature, pH, agitation rate, inoculum amount, incubation time, different carbon and nitrogen sources and NaCl on the production of violacein produced from Janthinobacterium lividum GK strain was investigated. Methanol and ethanol extracts were obtained from violacein under optimum conditions and their antimicrobial and antioxidant activities were investigated. It was determined that Janthinobacterium lividum GK strain produced the optimum violacein in NB medium, at 22 °C and at pH 6,4. Also it was produced in static and 8% inoculum by adding 1% glucose and peptone source. Violacein showed high antibacterial activity against S. aureus, S. epidermidis, B. cereus and E. faecalis. Antioxidant studies showed that the violacein extracts have antioxidant activity In the antioxidant studies, the lowest IC50 concentration in methanol solvent of the methanol extract was found to be 261μg/ml.