Kaçkar Dağları'ndan psikrofilik ve psikrotolerant bakterilerin izolasyonu, moleküler karakterizasyonu ve biyoteknolojik potansiyelinin belirlenmesi
Isolation, molecular characterization and determination of biotechnological potential of psychrophilic and psychrotolerant bacteria from Kaçkar Mountains
  1. Tez No: 931307
  2. Yazar: EMRE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya soğuk bir gezegendir. Biyosferin yaklaşık %80'i sürekli olarak 5 °C'nin altındaki sıcaklıklara maruz kalmaktadır. Bu soğuk koşullarda gelişen psikrofil ve psikrotolerant bakteriler, besin döngüsünde oynadıkları önemli rollerin yanı sıra, adaptasyon mekanizmaları sonucu geliştirdikleri enzimler, pigmentler, bitki büyüme düzenleyicileri vb. ile biyoteknolojik ve endüstriyel uygulamalar için oldukça önem arz etmektedir. Bu çalışmada, 1994 yılında milli park ilan edilen, ülkemizin önemli dağlık ekosistemlerinden biri olan Kaçkar Dağları'nın bakteriyel biyoçeşitliliği ve bu çeşitliliğin biyoteknolojik potansiyelinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla toplanan su, sediment ve toprak örneklerinden psikrofilik/psikrotolerant bakteri izolasyonu gerçekleştirilmiş, saf kültürü elde edilen 377 adet bakterinin renk gruplaması yapılarak 47 adet temsilci izolat seçilmiş, temsilci izolatların sıcaklık tolerans aralığı belirlenmiş, 16S rRNA gen bölgesinin analizine dayalı moleküler karakterizasyonu gerçekleştirilmiş; amilaz, proteaz, lipaz ve kitinaz enzimi üretim potansiyelleri ile siderofor ve biyosürfaktan madde üretim yetenekleri araştırılmıştır. Sıcaklık tolerans aralığı belirlenen 46 izolattan 3'ünün psikrofilik, 43 tanesinin ise psikrotolerant karakterde olduğu ortaya çıkarılmıştır. 16S rRNA geni dizi analizleri sonucunda 46 izolatın 15 farklı cinse dağılım gösterdiği bulunmuş; 18 izolatın Pseudomonas, 7 izolatın Bacillus, 4 izolatın Janthinobacterium, 3 izolatın Flavobacterium, 2'şer izolatın Pedobacter, Serratia ve Exiguobacterium, 1'er izolatın Aeromonas, Leifsonia, Okibacterium, Streptomyces, Carnobacterium, Rhodococcus, Deinococcus ve Pantoea cinsi üyesi olduğu belirlenmiştir. N12S267 kodlu izolatın, 16S rRNA geni dizisi açısından en yakın akraba tip suşu ile % 98.61 benzerlik değeri göstermesi nedeniyle Pedobacter cinsi içerisinde, tüm genom analizleri yapılan H11T01'in Pseudomonas, N23S346'nın Pedobacter, T12S277'nin Flavobacterium ve R13S299'un ise Pantoea cinsi içerisinde yeni türleri temsil ettikleri kesinleşmiştir. Pseudomonas suşları genel olarak yüksek seviyede proteaz ve lipaz aktivitesi ile yüksek siderofor üretim yeteneği sergilemişken, Bacillus suşları yüksek proteaz ve amilaz aktivitesi göstermişlerdir. Janthinobacterium suşlarının güçlü bir kitinaz aktivitesi ve biyosürfaktan üretim potansiyeline sahip oldukları gösterilmiştir. Bu çalışma ile Kaçkar Dağları'nın psikrofilik/psikrotolerant bakteri biyoçeşitliliği açısından zengin olduğu ve bu çeşitlilikten biyoteknolojik açıdan faydalanılabileceği ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychrophilic and psychrotolerant bacteria that thrive in the cold are of great importance for biotechnological and industrial applications owing to the substances they produce as a result of their adaptation mechanisms such as enzymes, pigments, plant growth regulators, etc. This study aimed to demonstrate the bacterial biodiversity of the Kaçkar Mountains and the biotechnological potential of this diversity. For this purpose, psychrophilic/psychrotolerant bacteria were isolated from the collected water, sediment and soil samples. 377 bacteria was obtained in pure culture and 47 representative isolates were selected for further studies. The temperature tolerance range of the representative isolates was determined, and molecular characterization based on the analysis of the 16S rRNA gene region was performed; amylase, protease, lipase and chitinase enzymes production potentials and siderophore and biosurfactant substance production abilities were investigated. As a result of 16S rRNA gene sequence analyses, it was found that 46 isolates were distributed into 15 different genera; 18 isolates were determined to be Pseudomonas, 7 isolates to Bacillus, 4 isolates to Janthinobacterium, 3 isolates to Flavobacterium, 2 isolates each to Pedobacter, Serratia and Exiguobacterium, 1 isolate each to Aeromonas, Leifsonia, Okibacterium, Streptomyces, Carnobacterium, Rhodococcus, Deinococcus and Pantoea. N12S267 was found to be represented a new species within the Pedobacter genus due to the 98.61% similarity with the most closely related type strain. Whole genome analysis confirmed that H11T01, N23S246, T12S277, and R13S299 were also new species in the genera Pseudomonas, Pedobacter, Flavobacterium, and Pantoea, respectively. While Pseudomonas strains generally exhibited high protease and lipase activity and strong siderophore production ability, Bacillus strains showed high protease and amylase activity. Janthinobacterium strains were shown to have strong chitinase activity and biosurfactant production potential. This study showed for the first time that the Kaçkar Mountains are rich in psychrophilic/psychrotolerant bacterial biodiversity, which can be exploited biotechnologically.