Kadınların kanserden korunmaya yönelik olarak jinekolojik muayene yaptırmalarını etkileyen bazı faktörler
The factors effecting women on gynaecological examination against gynaecological cancer prevention
- Tez No: 575768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, kadınların kanserden korunmaya yönelik olarak jinekolojik muayene yaptırmalarını etkileyen bazı faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kiraz 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezine 01 Temmuz – 30 Eylül 2013 tarihleri arasında muayene olmak üzere gelen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 560 kadın oluşturmuştur. Veriler literatürden faydalanarak ve uzman görüşlerine dayanarak hazırlanan veri toplama formları ile toplanmıştır. Bu formlar katılımcıların kişisel tanıtıcı bilgilerine ve jinekolojik muayene yaptırma durumlarına yönelik olarak; yaş, eğitim durumu, gelir getiren iş, medeni durum, jinekolojik şikâyetler ve jinekolojik muayene yaptırma ile ilgili toplam 25 soru ve jinekolojik muayene yaptırmama nedenleri konusunda toplam 46 maddeden oluşmuştur. Araştırmaya katılanlar öz-bildirim şeklinde formları doldurduktan sonra veriler SPSS 22.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı, khi-kare testi, varyans analizi, tukey testi ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kadınların, yaş ortalamalarının 34.91±11.00 olduğu, %72.3'ü evli, %21.1' nin bekar olduğu, görülmektedir. Kadınların %35.9'nun jinekolojik muayene yaptırdığı belirlenmiştir. Kadınların %37.5'i sıkıntıları dayanılmaz olduğunda, 35.9'u düzenli olarak, %26.6 'sı herhangi bir şikâyeti olduğunda jinekolojik muayene olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to identify some factors that affect women's gynecological screening for cancer prevention. The researcher's sampling consisted of 560 women who came to the Kiraz No.1 Family Health Center between 01 July and 30 September 2013 for the examination and agreed to participate in the study. The data were collected by using data collection forms which were prepared based on literature and expert opinions. These forms were consisted of a total of 25 questions and 46 subjects related to age, educational status, income-earning work, marital status, gynecological complaints and gynecological examinations, and reasons for not having gynecological examinations with intention for personal identification of the participants and their gynecological examination routines. were All data gathered by participants' filling out forms by self-report, were assessed by SPSS 21.0 statistical program. In the evaluation of the data, frequency distribution, chi-square test, variance analysis, tukey test and significance test of difference between two means were used. According to the results obtained from the study, the average age of the women was 34.91±11.00, 72.3% of them were married and 21.1% were single. 35.9% of the women were having gynecological examination regularly.