Holt'un doğrusal trend yönteminde parçaçık sürü optimizasyonu ile parametre tahmini
Parameter estimation with particle swarm optimization in Holt's linear trend method
- Tez No: 575769
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL EĞRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Trend içeren zaman serilerinin çözümlenmesinde kullanılan etkili ve basit bir yöntem Holt'un doğrusal trend (H.D.T) yöntemidir. Basit olmasına rağmen Holt'un doğrusal trend yöntemi birçok zaman serisi için başarılı öngörü sonuçları üretebilmektedir. Holt'un doğrusal trend yönteminde düzleştirme parametrelerinin, trend ve seviye için başlangıç değerlerinin tahmin edilmesi öngörü performansını direkt etkilemektedir. Bu çalışmada Holt'un doğrusal trend yönteminde düzleştirme parametrelerinin, trend ve seviye için başlangıç değerlerinin eş anlı olarak tahmin edilmesinde parçacık sürü optimizasyonu yönteminin performansı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Holt's linear trend method is a simple method to solve time series which have linear trend. Although Holt's linear trend method is simple, it can produce successful forecasting results. Estimating smoothing parameters and initial values of trend and level directly effects to forecasting performance. In this study, performance of particle swarm optimization for simultaneously estimation of smoothing parameters and initial values of trend and level is investigated.