Synthesis and characterization of some garnet materials using sol-gel processing
Bazı garnet malzemelerin sol-gel yöntemiyle sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 575770
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, katkısız ve metal iyonları (Eu3+, Mn3+, Fe3+ ve Cr3+) katkılı Ho3Al5O12 garnetleri farklı molar konsantrasyonlarda 0.10, 0.25, 0.50, 0.75, 1.00 olarak sol-gel tekniği ile sentezlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde, katkısız ve Eu3+ iyonu katkılı Dy3Al5O12, Tb3Al5O12 garnetleri; 1,2-etandiyol kompleksleştirici ajanı kullanılarak sol-gel metoduyla başarıyla sentezlendi. Bütün ürünler için, 800˚C ve 1000˚C olarak iki farklı ısı şartı, elde edilen jellere uygulandı. 800˚C 'de ısıtma örnekler için uygun sıcaklık olmamasına rağmen, reaksiyon 800˚C sonrasında örnek alınarak izlendi. Ancak, tüm numuneler 1000˚C 'de tek fazın oluştuğunu gösterdi. FTIR analizi, organik kalıntıların 10 saat sonra uçtuğunu ve M-O bağlarının tipik titreşimli bantlarının tüm ürünler için 1000cm-1 altında görüldüğünü göstermiştir. XRD desenleri, tipik kübik garnet yapılarına benzer hkl indis değerleri gösterdi ve metal iyonlarının katkısı, monofazik konak garnet malzemelerinin kristal yapısında herhangi bir değişikliğe neden olmadı. Ürünler TG/DTA eğrileri analiz edilerek 900˚C'de termodinamik olarak stabil bulundu. SEM çalışmaları, lantanit alüminyum garnetlerin, lantanitlerin yapısından veya dop ajanları olan Eu3+, Cr3+, Mn3+, Fe3+ iyonlarından bağımsız olarak plaka benzeri şekilde olduğunu gösterdi. Katkı maddelerinin varlığı EDX anaylizi ile doğrulandı. Tüm ürünlerin optik özellikleri UV-vis/DRS tekniği ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, Ho3Al5O12 garnets were synthesized as undoped and doped with Eu3+, Mn3+, Fe3+ and Cr3+ metal ions in different molar concentrations of 0.10, 0.25, 0.50, 0.75, 1.00 by sol-gel technique. In the second part, the synthesis of undoped and doped with Eu3+ ion Dy3Al5O12 and Tb3Al5O12 garnets was succesfully done through sol-gel process using with 1,2 ethanediol as complexing agent. The two different heat conditions as 800˚C and 1000˚C were applied to the obtained gels for all products. In spite of heating at 800°C was not suitable temperature for the products, the reactions are monitored by sampling after 800˚C. However, all of these products showed that a single phase which has been occured at 1000˚C. The FTIR analysis indicated that the organic residues have flown after 10 hours and the typical vibrational bands of M-O bonds have been seen under 1000cm-1 for all products. The XRD patterns showed similar hkl values belong to the typical cubic garnet structures and the doping of the metal ions did not cause any change in the crystal structure of the monophasic host garnet materials. The products were found thermodynamically stable upon 900oC by analyzing TG/DTA curves. The SEM studies showed that the lanthanide aluminum garnets were in the same plate-like shape, independently the nature of the lanthanides or doping agents of Eu3+, Cr3+, Mn3+, Fe3+. The presence of dopants was confirmed by EDX anaylsis. The optical properties of all products were determined by UV-vis/DRS technique.