Perkütan koroner girişim sonrası uygulanan pozisyon değişikliğinin sırt ağrısı, yaşam bulguları ve damarsal komplikasyonlar üzerine etkisi
The effects of position change after percutaneous coronary intervention on back pain, vital signs and vascular complications
- Tez No: 575771
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Mert Boğa, S. (2016). Perkütan Koroner Girişim Sonrası Uygulanan Pozisyon Değişikliğinin Sırt Ağrısı, Yaşam Bulguları ve Damarsal Komplikasyonlar Üzerine Etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Perkütan koroner girişim (PKG) sonrası gelişebilecek olası damarsal komplikasyonların önlenmesi ve güvenli bir hemostazın sağlanması amacıyla genellikle 2-24 saat arasında değişen ve hareket kısıtlılığına neden olan yatak istirahati uygulanmaktadır. Uzun süreli yatak istirahatine bağlı hareket kısıtlılığı, sırt ağrısı ve hemodinamik dengesizlik gibi benzeri olumsuz hasta sonuçlarına yol açması nedeniyle önlenmelidir. PKG sonrası uygun pozisyon değişiklikleri, sırt ağrısı ve damarsal komplikasyonların görülme sıklığını azaltmakta ve yaşam bulgularını olumlu yönde etkilemektedir. Bu araştırma, PKG sonrası uygulanan pozisyon değişikliğinin sırt ağrısı, yaşam bulguları ve damarsal komplikasyonlar üzerine etkisini belirlemek üzere deneysel olarak planlandı ve uygulandı. Sakarya Üniversitesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Merkez) Kardiyoloji Servisi'nde Temmuz 2014- Kasım 2014 tarihleri arasında PKG uygulanan hastalar arasından örneklem seçim ölçütlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar araştırmanın örneklemini (N=200) oluşturdu. Randomize kontrollü deneysel çalışmada, 200 hasta randomizasyon yöntemiyle iki farklı grubu ayrıldı. Kontrol grubundaki hastalara (n=100) girişim yapılan taraftaki bacak düz ve hareketsiz kalacak şekilde, YB'nın 15° yükseltildiği supine pozisyon; deney grubundaki hastalara (n=100) ise pozisyon değişikliği uygulandı. Literatür doğrultusunda oluşturulan“Veri Toplama ve Değerlendirme Formları”ile elde edilen veriler ortalama, yüzdelik, Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U, ki-kare ve t-testi ile değerlendirildi. Çalışmada, işlem sonrası 3. ve 6. saatler arasında uygulanan pozisyon değişikliğinin sırt ağrısını azalttığı, işlem sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Mert Boğa, S. (2016). The Effects of Position Change after Percutaneous Coronary Intervention on Back Pain, Vital Signs and Vascular Complications. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Surgical Nursing Department. Doctoral Thesis. Istanbul. To prevent the development of potential vascular complications and to provide a safe hemostasis after percutaneous coronary intervention (PCI), bed rest between 2 to 24 hours, which causes motion limitation, has been applied. Due to motion limitation stem from long-term bed rest, complications such as back pain and hemodynamic instability might arise and should be prevented. Appropriate position changes in post PCI decrease the frequency of back pain and vascular complications, and influence vital signs positively. This experimental study examined the effects of post PCI position changes on back pain, vital signs and vascular complications. Data were collected from 200 participants at Sakarya University Training and Research Hospital's Cardiology Service between July 2014 and November 2014 who met the selection criteria and consented to participate in this research study. This randomized controlled experimental study included 200 patients divided into two different groups assigned randomly. The control group patients (n=100) was received supine position when the head of bed was elevated 15 degrees with the affected leg straight and immobilized; the intervention group patients were applied position changes. Data collection and review forms, prepared based on the previous literatüre, were analyzed with the calculations of means, percentages, Spearman Correlation, Mann-Whithey U, chi-square and t-test.