Bor katkılı ince film kaplamaların sol-jel yöntemiyle hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation of boron doped thin film coatings by sol-jel method and characterization
  1. Tez No: 575784
  2. Yazar: AHMET HALUK CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞENGÜL OKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, sol-jel yöntemiyle silika ince film (SIF), bor katkılı silika ince film (SBIF), çinko oksit (ZnO) ince film ve bor katkılı çinko oksit (ZnB) ince filmler hazırlanmış ve düz cam yüzeylerine daldırma yöntemiyle (dip coating) kaplanmıştır. Elde edilen silika ince film çözeltisi cam yüzeye uygulandıktan sonra ayrı ayrı 25oC'de ve 100oC'de kurutulmuşlardır. Bu ince filmlerin kalınlık ve yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, optik özelliğini belirlemek üzere UV-GB spektrofotometrik ölçümleri yapılmıştır. SIF ve SBIF ince film çözeltilerinin IR spektrumları alınmış ve bor katkısı bu spektrumlarda irdelenmiştir. Katkısız çinko oksit ince film çözeltisinin IR spektrumu alınamamış, bor katkılı çinko oksit (ZnB) ince film çözeltisinin IR spektrumu alınmıştır. Bor katkısının ince filmlere etkisi literatür verileriyle karşılaştırılarak irdelenmiştir. ZnO ince film ve ZnB ince film kaplamaların yüzey kalınlık ve yüzey pürüzlülük ölçümleri, UV-GB spektrofotometrik ölçümleri yapılmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, silica thin film (SIF), boron doped silica thin film (SBIF), zinc oxide thin film (ZnO) and boron doped zinc oxide thin films were prepared by sol-gel technique, and they were coated on glass surface by dip coating method. Obtained silica thin film solution were applied on glass surface, then thin films were dried at 25oC and 100oC, respectively. Thickness, surface roughness measurements and UV-visible spectrofotometric measurements to defined optical properties of the thin films were performed. IR spectra of boron doped silica (SBIF) and undoped silica thin films (SIF) solutions were taken and effect of boron on thin film properties were discussed. IR spectrum of unpoped zinc oxide (ZnO) thin film solution couldn't be measured, but IR spectrum of boron doped zinc oxide ZnB) thin film solution were performed. Effect of boron doping on thin film properties were discussed by compare with literature data. Thickness, surface roughness measurements and UV-visible spectrofotometric measurements of the ZnO thin film and ZnB thin film were performed.