Tekstil sektörü ram bacası uçucu organik bileşiklerinin kaynak ve kontrol yöntemlerinin araştırılması
Investigation of source and control methods of volatile organic compounds in textile chimney
- Tez No: 575806
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN HAKAN TECER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, tekstil sektöründe kullanılan ram makinelerine bağlı ram bacalarından salınan uçucu organik bileşiklerin (VOC) kaynak ve kontrolü hakkında bilgi verilmiştir. Tekstil sektörünün yoğun olduğu bölgeler uçucu organik bileşiklerin birikimi yönünden risk altında sayılmaktadır. Tekstil sanayisinin yoğun olması sebebi ile Ergene Havzası, hava kirliliği ve uçucu organik bileşiklerin birikimi yönünden ilk sıralarda karşımıza çıkmaktadır. Atmosfere salınan uçucu organik bileşikler sebep oldukları koku problemi ile hissedilmektedir. Bu sebeple kokunun içerik ve kompozisyonu uçucu organik bileşiklerin analizi ile belirlenmektedir. Yapılan bu çalışmada koku emisyonu temel alınarak uçucu organik bileşiklerin kontrolünde kullanılabilecek yöntemlerin araştırılması ve koku giderimi sağlayabilecek pilot ölçekli aktif karbon ile kombine edilmiş scrubber filtre sistemi üzerinde çalışılmıştır. Koku emisyonun yoğun olduğu bir endüstriyel tesiste kurulan sistem 720 000 m3/gün hava temizleme kapasitesi ile çalıştırılmıştır. Olfaktometre cihazı ile yapılan ölçümde koku giriş konsantrasyonu 17 000 KB/m3 iken çıkış koku konsantrasyonu 215 KB/m3 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which is prepared as a master thesis of Environmental Engineering Department, information was given about the source and control of volatile organic compounds (VOC) released from ram chimneys connected to stenter machines used in textile industry. The regions where the textile sector is concentrated are considered to be at risk for the accumulation of volatile organic compounds. In this direction, the Ergene basin, where the textile industry is intense, appears first in terms of air pollution and accumulation of volatile organic compounds. Volatile organic compounds released into the atmosphere are felt by the odor problem they cause. Therefore, the content and composition of the odor is determined by the analysis of volatile organic compounds. In this study, on the basis of odor emission, we investigated the methods that can be used in the control of volatile organic compounds and scrubber filter system combined with pilot scale activated carbon which can provide odor removal. The system installed in an industrial plant with high odor emission was operated with 720 000 m3 / day air cleaning capacity. The odor input concentration was 17 000 KB / m3 and the output odor concentration was 215 KB / m3.