Dilek yarımadası kıyı çizgisi ve toprak özelliklerindeki zamansal değişimin tespiti
The determination of temporal changes in Dilek peninsula coastline and the soil properties
- Tez No: 575807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ATATANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kıyı bölgeleri canlı yaşamı, taşkın ve erozyon kontrolü gibi birçok alanda önem taşımaktadır. Kıyı bölgelerinin en önemli unsurlarından olan Milli Parklar ise doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla insanların her daim uğradığı mekânlar arasında yer almaktadırlar. Aydın il sınırları içerisindeki Büyük Menderes Deltası'da ülkemizdeki önemli milli parklardan biridir. Deltadaki mevcut sedimentasyon, taşkınlar, gelgit ve yoğun tarımsal uygulamalar, alandaki toprak özellikleri yanında kıyı çizgisinde de değişimlere neden olmaktadır. Yanlış arazi kullanımları ve toprak özelliklerindeki değişimler, deltadaki fauna ve flora çeşitliliğini etkilemektedir. Bu çalışma ile arazi ve laboratuvar çalışmaları ile elde edilen sonuçlar 2009 yılında aynı alanda tamamlanmış olan proje sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Alandaki değişimler spline enterpolasyon yöntemi kullanılarak haritalanmış ve değişimler yüzde olarak belirlenmiştir. Kıyı hattıdaki değişimler ise hem manuel olarak hem de uydu görüntüleri kullanılarak tespit edilmişlerdir. Tarımsal alanların % 37.6 oranında artış gösterdiği tespit edilmiştir. Yanlış arazi kullanımının ortaya çıkardığı sonuçlar değerlendirilmiş ve çözüm önerileri belirlenmiştir. Kıyı hattının % 2.12'lik artış gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Coastal regions are important in many areas such as living life, flood and erosion control. National Parks, one of the most important elements of the coastal regions, are among the places people always visit with their natural beauties and unique scenery. Büyük Menderes Delta in Aydin Province is one of the important national parks in our country. Existing sedimentation in the delta, floods, tides and intensive agricultural practices cause changes in the coastline as well as soil characteristics in the area. Wrong land uses and changes in soil characteristics affect the diversity of fauna and flora in the delta. With this study, the results obtained from field and laboratory studies were compared with the results of the projects completed in the same field in 2009. Changes in the area were mapped using the spline interpolation method and the changes were determined in percentages. The changes in the coastline were determineted both manually and by using satellite images. It was determined that agricultural areas increased by 37.6%. The results of wrong land use were evaluated and solution suggestions were determined. It was found that the coast line increased by 2.12%