Bazı korunga hatlarının yem değerlerinin belirlenmesi
Determining of feed value of some sainfoin lines
- Tez No: 575825
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT ÖZDÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mevcut tez çalışması Tekirdağ ekolojik şartlarına adapte olabilecek yüksek verime ve yem değerine sahip korunga hatlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada on farklı korunga hattı (1, 7, 8, 10, 23, 26, 27, 33, 37 ve 43) kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada, ham besin maddeleri, kondanse tanen, hücre duvarı bileşenleri, nispi yem değeri, organik madde sindirilebilirliği, metabolik enerji, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, organik madde verimi, ham protein verimi ve sindirilebilir organik madde verimleri gibi özellikler belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; toplam yeşil ot verimi 6012-9513 kg/da, kuru madde verimi 1330-2280 kg/da, organik madde verimi 1167-2156 kg/da, ham protein verimi 196-352 kg/da, sindirilebilir organik madde verimi 783-1376 kg/da arasında değişmiştir. Sonuç olarak, en yüksek kuru madde, organik madde, ham protein ve sindirilebilir organik madde verimi elde etmek amacıyla 8, 7, 10 ve 43 nolu hatlar Tekirdağ ve benzeri ekolojik koşullar için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to determine the hay yield and feed value of sainfoin lines. In the research; ten different sainfoin lines (1, 7, 8, 10, 23, 26, 27, 33, 37 and 43) were used as material. The research was established as a randomized complete block design with three replications. In the study; crude nutrients, tannis, cell wall contents, relative feed value, organic matter digestibility, metabolic energy, green herbage yield, dry matter yield, organic matter yield, crude protein yield and digestibilty organic matter characteristics were investigated. In the results of research; green herbage yield, dry herbage yield, crude protein yield, digestibility organic matter7 yield ranged from 6012-9513 kg/da, 1330-2280 kg/da, 1167-2156 kg/da, 196-352 kg/da and 783-1376 kg/da respectively. As result; 8, 7, 10 and 43 lines can be recommended in Tekirdağ and similar ecological conditions, in order to obtain the highest dry matter, organic matter, crude protein and digestibility organic matter yields.