Mevcut yığma yapıların deprem yüklerine karşı güçlendirilmesinde püskürtme beton kullanımı
The use of shotcrete method in strengthening of the existing masonry structures against earthquake forces
  1. Tez No: 575831
  2. Yazar: HİLAL ALEMDAROĞLU ORULKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada yığma yapıların güçlendirilmesi püskürtme beton kullanımı tekniği ile araştırılmıştır. İlk olarak yığma yapı tanımı, yığma yapıların neden tercih edildiği ve neden hala yapımına devam edildiği açıklanmıştır. Yığma yapılarda kullanılan güçlendirme türlerine göre yapılan geniş bir literatür özeti verilmiş, akabinde yığma yapıların yatay deprem kuvvetleri altındaki davranışları ve oluşan hasar türlerinden bahsedilmiştir. Yığma yapılarda kullanılan malzemeler ve onların mekanik özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın esas kısmını oluşturan bölümde örnek olarak bir yığma yapı seçilmiş deprem kuvvetleri altındaki performansları belirlenmiştr. Yapı analiz programı olarak SAP2000 programı kullanılmıştır. Programda yığma duvarlar“shell”elemanlar olarak modellenmiştir. Pencere ve kapı boşlukları oluşturulan“shell”elemanlar içerisinde tanıtılmıştır. Yığma duvar ölü yüklerine ilaveten, yapıdaki diğer sabit yükleri tanımlamak için ek ölü yükler ve hareketli yükler tanıtılmış, bunlar döşemelere etki ettirilmiştir. Deprem analizi olarak davranış spektrumu kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede, yapının yeterli deprem dayanımı olmadığı anlaşılmıştır. Bundan sonra yapı için püskürtme beton uygulaması ile beş farklı güçlendirme çözümü üretilmiş ve bu çözümlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Güçlendirme sonrası yapılan değerlendirmeler sonucunda yapının, bazı çözümlerde yeterli güvenliğe ulaştığı görülürken bazı çözümlerde bu sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the strengthening of masonry structures is examined by using the shotcrete technique. First of all, the definition of masonry buildings, the reasons for why masonry structures are preferred and the reasons for why masonry construction is still continued are given. A broad literature survey according to the strengthening techniques utilized in masonry structures is supplied. Then, the response of masonry structure under horizontal earthquake loading is explained and the possible damage scenarios are discussed. The construction materials employed in masonry structures and their mechanical properties are defined. In the section forming the basis of the study, an example masonry structure is selected and its behavior under earthquake loads is determined. SAP2000 commercial software is utilized as the structural analysis program. The load carrying masonry walls are modelled as shell elements in the program. The openings due to windows and doors are defined at necessary locations of the shell elements. In addition to dead loads of wall elements, other superimposed dead loads and live loads are described and imposed on the floor slabs. The response spectrum method is used as the earthquake analysis method. After the analyses, it is understood that the selected building does not have enough capacity againist to earthquake forces. After that, five different solution methods were created then those methods were compared. The analyses made after the strengthening procedure showed that some of the solution regarded necessary lateral capacity while some of them are not.