Hastane laboratuvarlarındaki kimyasal risk etmenleri ve bunların değerlendirilmesi
Chemical risk factors in hospital laboratories and their evaluation
  1. Tez No: 575848
  2. Yazar: DİLEK DELİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada hastane laboratuvarlarındaki kimyasal risklerin çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyen faktörleri tespit etme ve değerlendirme çalışması yapılmıştır. Bunun için bir devlet hastanesi, bir özel hastane, iki tıp merkezi laboratuvarında incelemelerde bulunulmuştur. Bu laboratuvarlar farklı bölümlerden oluşmaktadır. Laboratuvarlarda görülen kimyasal riskler not edilmiş, daha önce yapılan risk değerlendirmeleri incelenmiş, iş güvenliği uzmanlarının ve laboratuvardaki çalışanların görüşleri alınmıştır. Bu kimyasallar toksik, kanserojen, mutajen, alerjik gibi çalışanlar için çeşitli riskler oluşturmaktadır. Kimyasalların buharlarının solunması, kimyasalların malzeme güvenlik bilgi formlarının bulunmaması, etiketsiz kimyasal bulundurulması, kimyasalların çalışma alanında uygunsuz depolanması, seçilen kişisel koruyucu donanımların yapılan işe uygunsuzluğu, kimyasallar hakkında yetersiz bilgiye sahip olma gibi laboratuvarlarda birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu risklerin önceden belirlenmemesi, önlem alınmaması nedeniyle insan sağlığına olumsuz etkisi, meslek hastalığı, iş kazaları gibi ağır sonuçlara neden olmaktadır. Çalışanların maruz kaldıkları kimyasal risk etmenlerini belirmek ve değerlendirmek için risk değerlendirme yöntemlerinden olan Fine-Kinney Metodu ile tehlike ve risklerin belirlenmesi, mevcut durumların değerlendirilmesi, alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Yapılan Fine-Kinney Metodunda ortamda bulunan tehlike ve riskler; olasılık (zarar veya hasarın gerçekleşme olasılığı), şiddet (insan ve/veya çevre üzerine yaratacağı tahmini zarar) ve frekans (tehlikeye zaman içerisinde maruz kalma sıklığı) skalasına göre risk skorunu belirlemiştir. Risk skorlarının çoğu kabul edilemez ve esaslı riskleri oluşturmaktadır. Amaç bu riskleri kabul edilebilir ve olası risk seviyesine indirebilmektir. Çalışanları kimyasalların zararlı etkilerinden korumak için elleçleme yöntemleri değil kimyasallara temasın minimuma indirildiği otomatik sistemlerin kullanılması, kimyasallar hakkında çalışanların bilgilendirilmesi, uygun havalandırma ve uygun kişisel koruyucu donanım seçimi ile çalışanlara daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the health and safety of the workers in hospital laboratories were determined and evaluated. For this purpose, a state hospital, a private hospital, two medical centers were examined in the laboratory. These laboratories consist of different departments. The chemical risks seen in laboratories were noted, the previous risk assessments were examined and the opinions of the occupational safety experts and the employees in the laboratory were taken. These chemicals pose various risks to people who are toxic, carcinogenic, mutagenic and allergic. There are many risk factors in the laboratories such as inhalation of vapors of chemicals, lack of material safety data sheets of chemicals, unlabeled chemical availability, improper storage of chemicals in the study area, lack of work in selected personal protective equipment, inadequate knowledge of chemicals. Due to the fact that these risks are not determined in advance, the negative impact on human health, occupational disease and occupational accidents are caused by the lack of measures. In order to identify and evaluate the chemical risk factors that employees are exposed to, the Fine-Kinney Method, which is one of the risk assessment methods, is aimed to determine the risks and risks, to evaluate the current conditions and to determine the precautions to be taken. Dangers and risks in the Fine-Kinney Method; determined the risk score according to the scale of probability (probability of damage or damage), violence (estimated damage on human and / or environment) and frequency (frequency of exposure over time) scale. Most risk scores constitute unacceptable and substantial risks. The goal is to reduce these risks to an acceptable and potential risk level. Employees will be provided with a safer and healthier working environment to protect workers against the harmful effects of chemicals, by using automated systems in which contact with chemicals is minimized, informing employees about chemicals, selecting appropriate ventilation and appropriate personal protective equipment.