Işınlama işleminin chia (Salvia hispanica L.) tohumu yağlarının kimyasal özellikler üzerine etkisi
The effect of irradiation process on chemical properties of chia (Salvia hispanica L.) seed oils
  1. Tez No: 575849
  2. Yazar: ENİSE AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GEÇGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, ışınlama işleminin chia tohumu yağlarının kimyasal özellikler üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada kullanılan örnekler Arjantin' den ülkemize ithalat yolu ile bu ürünü getiren özel bir firmadan temin edilmiştir. Kontrol numunesi dahil, 300' er gramlık 5 ayrı bölüme ayrılmış örnekler, Tekirdağ- Çerkezköy de bulunan GAMMA-PAK Sterilizasyon San. ve Tic. A.Ş. ışınlama tesisine getirilerek 2,5, 5, 7,5 ve 10 kGy dozlarda gama ışınlama işlemine tabi tutulmuştur. Işınlama işlemi sonrasında chia tohumlarının yağları soğuk pres tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Presleme sonucunda elde edilen yağlar filtreden geçirilerek, örnekler üzerinde tokoferol değeri, sterol kompozisyonu, peroksit sayısı, serbest yağ asitliği, fenolik madde, yağ asiti bileşimindeki değişimler incelenmiştir. Kontrol grubuna kıyasla ışınlama dozu arttıkça fenolik madde ve tokoferol değerinin azaldığı, serbest yağ asitliği ve peroksit sayısının arttığı ve bu değişikliklerin istatiksel olarak önemli olduğu tespit edilmiştir (p0,01). Toplam sterol miktarında ise artan ışınlama dozuna bağlı olarak belli oranda azalma meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of irradiation on the chemical properties of chia seed oils was investigated. The samples used in the research were obtained from a private company that imported this product from Argentina. Samples divided into 5 separate sections of 300 grams, were subjected to gamma irradiation with the doses of 2,5, 5, 7,5 and 10 kGy in GAMMA-PAK Sterilizasyon San. ve Tic. A.Ş. located in Tekirdağ/Çerkezköy. After the irradiation process, the oils of chia seeds were obtained by using cold press technique. The oils obtained as a result of pressing were filtered and tocopherol value, sterol composition, peroxide number, free fatty acidity, phenolic substance, changes in fatty acid composition of the samples were investigated. Compared to the control group, it was found that phenolic and tocopherol levels decreased, free fatty acid and peroxide count increased with the increase of irradiation dose and these changes were statistically significant (p0.01). It was observed that the total amount of sterol decreased due to the increased irradiation dose.