Yumuşak zeminlerin iyileştirilmesi
İmprovement of soft saoils
  1. Tez No: 57590
  2. Yazar: SAFFET SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAT N. ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Haliç'te uzun yıllardır devam eden kirlenme, deniz tabanında bir çamur tabakası oluşturmuştur. Çamur tabakası zamanla kalınlaşmış ve batimetrik seviyenin düşmesine neden olmuştur. Haliç İslah Projesi kapsamında üniversitemizde bir dizi deneysel çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasında Haliç'ten alman 19 adet örselenmiş çamur numunesi üzerinde yapılan bazı deneylerden bahsedilmektedir. Haliç'ten taranarak alınacak çamurun çökeltme yoluyla suyunun geri boşaltılması böylelikle nakliyatın azaltılması ayrıca depo edilmiş malzemede sızmanın önlenmesi ve mukavemet artışının sağlanması hedeflenmektedir. Bu amaçla çökeltme ve vakum yöntemleriyle sudan arındırma miktarı, ödometre deneyi ile depo edilmiş malzemede beklenebilecek davranışlar, katılaştırma deneyi ile çamur numunedeki mukavemet artışları ölçülmüştür. Çökeltme deneylerinde kullanılan kimyasal maddelerin hangilerinin hangi oranlarda en iyi sonucu verdiği, katılaştırma için kullanılabilecek maddeler ve bunların karışımları üzerine öneriler getirilmiştir. Çeşitli kaynaklardan elde edilen konuyla ilgili bilgilerle daha önce yapılan çalışmalar derlenmiş ve teze eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The pollution in the Golden Horn, which has continued for years, has built up a mud deposition at the bottom of the sea. The mud is getting thicker year by year and the batimetrical level is dropping to a critical level. In this study some laboratory tests were conducted on disturbed mud samples provided from Golden Horn. The main aims are: 1) By the help of flocculation and vacuum experiments to maintain the dewatering of dredged material. 2) Stabilization and solidification tests to prevent the leaching characteristics and increase the shear strenght of it. Some advices were given about inorganic chemicals used in flocculation and stabilization/solidification tests; which one to use in which proportion. Literature rewiev was done and studies made by other researchers were put in the thesis. XI