Konut bölgelerinde yük karakteristikleri ve eşzamanlılık faktörü ile ilgili yeni bir yaklaşım
- Tez No: 57591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. OKAN PEKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde, enerji dağıtım sistemlerinin optimal bir şekilde dizayn edilebilmesi ve işletilebilmesinde çok önemli bir yer tutan yük karakteristikleri ve bu karakteristiklerin sistem dizaynına uygulanması ele alınmıştır. Yük karakteristiklerinin bir dağıtım sistemine veya bu tezde olduğu gibi dağıtım sistemlerinin konut bölgelerine ait kısımlarına uygulanabilmesi için sistemde yer alan yük tiplerinin kesin olarak bilinmesi gereklidir. Eğer sistemdeki yüklerin tipleri genel olarak aynı yapıya sahip ise, yükler bir grup olarak dikkate alınabilir. Yük tiplerinin ve ve yük tiplerine göre yük sınıflandırılmasının sistem dizaynında çok önemli bir yere sahip olması sebebi ile, bu konular tezde ayrı birer bölüm olarak dikkate alınmıştır. En önemli yük karakteristiklerinden olan eşzamanlılık faktörü, diversite faktörü, yük faktörü ve talep faktörlerinin hesaplanabilmesi için sistemin kurulu yükü ve ancak anketler veya ölçümler sonucu elde edilebilen talep, maksimum talep, eşzamanlı talep gibi verilerin elde edilmiş olması gereklidir. Bu amaçla tezde her faktör veya ifadenin tarifleri verilmiş olup, yapılacak olan sayısal uygulamalara bir temel oluşturulmasına çalışılmıştır. Yük karakteristiklerinin sistem dizaynı yapılırken nasıl belirlendikleri ve dizayn esnasında ne şekilde kullanıldıkları ayrı bir bölüm altında incelenmiştir. Ayrıca bu bölüme karakteristiklerin belirlenmesi için yapılan ölçümlerin tipleri de eklenmiştir. Tez sonunda verilen birinci uygulamada gelir düzeyi yüksek konut bölgeleri için yapılan anketler sonucu konutlarda kullanılan elektrikli cihazlar belirlenmiş ve klima ile elektrikli pişirmenin birlikte olduğu, klimanın olduğu elektrikli pişirmenin olmadığı, elektrikli pişirmenin olduğu klimanın olmadığı, klima ve elektrikli pişirmenin her ikisinin de olmadığı durumlar ayrı ayrı dikkate alınarak 4 ayrı model geliştirilmiştir. Gerekli hesaplamalar yapılmış ve ortalama eşzamanlı talep karakteristikleri bölgede yer alan tüketicilerin sayışma bağlı olarak Microsoft Windows altında çalışan“Mathcad 4.0”programı kullanılarak çizdirilmiştir. IVİkinci uygulamada“Karaman Trafo Merkezi”nin 1995 yılı Mayıs ayma ait günlük işletme raporlarından yararlanılarak, yük karakteristikleri çıkartılmış ve yük eğrileri verilmiştir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için ise Microsoft Windows altında çalışan“Excel 5.0”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this thesis, load characteristics which are very important at the design and running of energy distribution systems and application of these characteristics to system design are investigated. For load characteristics to be applied at distribution systems ör residence areas of distribution systems like at this thesis, load types in the system should be known certainly. If load types in the system have the some structure, loads can be taken into consideration as a group. Since load types are load classification according to load types are very important at system design, this subject are investigated in a different unit at the thesis. For the calculation of the most important load characteristics as coincidence factor, diversity factor, load factor and demand factor data such as demand, maximum demand, maximum diversified demand which can only be obtained by polis ör measurements, should be in hand. For this reason, by giving explanations of ali factors and concepts at the thesis, a basis for the numerical application that will be made, was tried to build. How load characteristics are determined at the system design and how they are used during the design are investigated under an other unit. Besides at this unit, types of measurements to determine the load characteristics are also included. At the first application at the end of the thesis, electrical devices uses at houses are identified with the help of the polis taken at high income residential areas. 4 different models have been buut for situations where cHmate and range exist together, where only range exists, where only climate exist and finally where neither cHmate nor range exist. Necessary calculations have been made and average coincide demand characteristics have been formed using“Mathcad 4.0”program that runs under Microsoft Windows. viAt the second application, using daily working reports of Karaman Transformer Station on may 1995 load characteristics are identified and load curves are given. For this application“Excel 5.0”program that runs under Microsoft Windows has been used. vu