Kule sistemleri yükseliş ekseninin akıllı algoritmalarla dinamik olarak modellenmesi ve kontrolü
Dynamic modelli̇ng and control of turret systems elevation axes with intelligent algorithms
  1. Tez No: 575910
  2. Yazar: AHMET CAN CECELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma kapsamında, yüksek hassasiyet ile çalışan kule silah sistemleri (taret) yükseliş ekseninin modellenmesi ve kontrolü ele alınmıştır. Yapılan çalışmalarda; taret yükseliş ekseni üzerine birden çok modelleme yaklaşımı ve kontrol tasarımları gerçekleştirilmiştir. Her bir çalışmanın ana amacı, belirsiz dış bozucular altında kararlı yapıda kalması ve stabilizasyon hassasiyet değerlerinin en optimal sonuçları vermesini sağlamaktır. Son yıllarda araştırma - geliştirme faaliyetlerinin tüm alanlarda artmasıyla birlikte, özellikle kontrol ve yazılım alanındaki etkileşimler sonucu ortaya çıkan akıllı algoritmalar, birden çok sistemde etkili sonuçlar vermiştir. Bu çalışmada mevcut PID kontrolcüsü ile kıyaslanabilir olarak; Yapay Sinir Ağları ve Bulanık Mantık algortimaları sonucu en optimal sonuçları veren PID katsayıları için adaptif kontrolcüler tasarlanmış, model üzerinde ve gerçek zamanlı sistem üzerinde uygulanmıştır. Ele alınan model, matematiksel durum uzay denklemlerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Uygulama modeli MATLAB/Simulink kullanılarak modellenmiş olup,“Neural Network”ve“Fuzzy Logic”araç kutuları kullanılmıştır. Gerçek zamanlı kontrol için kullanılan 'Single Board Computer', MATLAB destekli xPC Target modülü ile kullanılmış olup, sistem ile olan veri alışverişinde CAN-BUS ve Ethernet (UDP) haberleşme arayüzleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, modelling and control of the elevation axis of turret systems working with high precision has been discussed. In literature studies; more than one modelling approaches and control designs were performed on the elevation axis of turret systems. The main purpose of each study is to remain stable under uncertain external disturbances and to provide the optimal results of stabilization accuracy values. In recent years, research and development activities in the all areas, especially in the field of control and software interactions resulting from the intelligent algorithms in the multiple systems have yielded effective results. In this study, comparable to the current PID controller; Adaptive controllers are designed for the PID coefficients that give optimal results as a result of artificial neural networks and fuzzy logic algorithms. The model is based on the mathematical state space equations. The application model is simulated using MATLAB / Simulink and neural network and fuzzy logic toolboxes are used. 'Single Board Computer', which is used for real-time control, has been used with MATLAB-supported xPC Target module and CAN-BUS and Ethernet(UDP) communication interfaces are used for data exchange with the system.