Gebelerde OGTT farkındalığının değerlendirilmesi
Evaluation of OGTT awareness in pregnancy
  1. Tez No: 575936
  2. Yazar: MEHMET YAPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlığın her alanında olduğu gibi gebelikte de koruyucu hekimlik önem arz etmektedir. Gebelikte koruyucu hekimliğin bir parçası olan gestasyonel diyabet, erken tanınıp tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Çünkü gestasyonel diyabet anne ve bebek için bir takım riskleri de yanında getirmektedir. Tedaviyle bu riskler önlenebilmektedir. Bu yüzden gestasyonel diyabetin teşhisi için OGTT yapılmaktadır. Fakat bilgi eksikliği, çevre faktörü ve medya faktörü gibi nedenlerle OGTT yaptırmak istemeyen gebelerimizin sayısı hatırı sayılır biçimde artmaktadır. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız OGTT yaptırmak istemeyenlerin sıklığını, neden yaptırmak istemediklerini, istememelerindeki etkili faktörleri belirlemek; GDM'de risk faktörü olabilecek durumları bulmak; medyanın sağlık fikirlerimize olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışma 1 Mayıs-31 Temmuz 2018 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi gebe polikliniğinde yapıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaşından büyük tüm gebeler dahil edilme kriteri olarak belirlendi. Gebelere anket ve çalışma hakkında bilgilendirme yapıldı ve onam formu imzalatıldı. Gebelere içerisinde sosyodemografik bilgilerin de olduğu OGTT ve GDM ile ilgili sorular soruldu. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22 paket programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: As in all areas of health, preventive medicine is important in pregnancy. Gestational diabetes, a part of preventive medicine during pregnancy, is an important disease that should be diagnosed and treated early. Because gestational diabetes brings a number of risks for the mother and the baby. These risks can be prevented by treatment. Therefore, OGTT is performed for the diagnosis of gestational diabetes. However, the number of pregnant women who do not want to receive OGTT due to lack of information, environmental factors and media factors increase considerably. Our aim in this study is to determine the frequency of those who do not want to undertake OGTT, why they do not want to have them, and the factors that do not want to. To find situations that may be a risk factor in GDM; To investigate the effects of media on our health ideas. Material and methods: The study was performed between 1 May - 31 July 2018 at Kahramanmaraş Sütçü İmam University pregnant clinic. All pregnant women over 18 years of age who agreed to participate in the study were identified as inclusion criteria. Information was given to the pregnant women about the questionnaire and the study and the consent form was signed. The pregnant women were asked questions about OGTT and GDM including sociodemographic information. IBM SPSS 22 software was used to evaluate the data.