Kırgızistan'ın potansiyel girişimci profilindeki kültürel farklılığın girişimcilik eğilimlerine etkisi ve bir ampirik çalışma
  1. Tez No: 575935
  2. Yazar: YUNUZ TEKAYAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Girişimcilik üzerine yapılan çalışmalar zaman içerisinde kaynak taraflı, talep taraflı ve çok taraflı tanımlar birleştirilerek sosyolojik, psikolojik ve ekonomik teorilerle olduğu kadar çevre etmenleri, öğrenme teorileri gibi farklı disiplinlerden istifade ile geliştirilmiş teorilerle de açıklanmaya çalışılmıştır. Fakat girişimcileri çıkaranların içerisinde yetiştikleri topluma ait kültürden önemli oranda etkilenerek girişimci kişiliklerini oluşturdukları üzerinde geniş bir fikir birliği bulunmaktadır. Doğu ekonomilerinde batı tipi bir libarel anlayışın ve piyasa işleyişin sağlanamamış olması ile yakından ilgili sonuçlar veren Hofstede'in kültürel boyutlar çalışması, dünyada 50'den fazla ülkede girişimciler üzerinde yapılmış en geniş uygulama ve Hofstede'in geliştirmiş olduğu Kültür Teorisi de en geçerli teori olarak kabul edilmektedir. Girişimciyi oluşturan sosyolojik özelliklerin kültür arka planının ele alan Hofstede Kültür Teorisi çalışmamızın da ana çatısının teşkil etmektedir. Kırgızistan hem bir geçiş ekonomisi olması, hem de bir doğu toplumunu barındırması yönüyle kayda değer bir niteliğe sahiptir. Bununla birlikte hedef kitle olarak başarılı olmuş iş sahibi girişimciler yerine, Orta Asya ülkelerine özgün bir terim olan 'kiosk' kavramı esas alınarak kendisini istihdam eden iş sahipleri (kiosk, self-employment) ana iskelet seçilmiştir. Farklı kültürel altyapıları içerisinde barındırsa da aynı ekonomik disiplinden geçmiş sosyal gruplardan oluşan Kırgızistan, içerisindeki kültürel farklılıkların girişimciliğe etkisinin araştırıldığı bu çalışmada, altkültür etkileri ile birbirine yakın, birbirinden etkilenen sosyal yapının Hofstede'in çalışmasından daha ayrıntılı bir şekilde değerlendirildiği derinlemesine lokal bir çalışma özelliği taşımaktadır. Kırgızistan'da gelinen noktada gerçek ve kalıcı girişimci olacak kitlede görülen iptidai usüllerle iş yapma geleneği birçok nedenle devam etmekte olsa da, kalıcı yerli yatırımcı olmadan ekonomisini döndüren bir ülke olmayacağı gerçeğinden hareketle, ülkede yerli sermayenin oluşması zarureti ortadadır. Bunun için şu an ticari hayata yakın duran en geniş kitlenin kendini istihdam eden kiosk kültürü olduğu rakamsal bir gerçektir. Bandura'nın ortaya koyduğu öğrenme teorisinde belirttiği gibi, kendini istihdam edenlerin gelecek nesilde girişimcilik ve iş yapma eğiliminin yüksek olması beklenmelidir. Kırgızistan'da kendini istihdam eden kitleyle kurulan yakın temaslar göstermektedir ki kiosk kültürü dünyadaki diğer kendini istihdam ile iş yaratan örneklerinden farklı olmayan bir aile işi yapısına sahiptirler. Bu da iki nesil bir arada iş yapan bir kitleyi ve doğal potansiyel yerli girişimci kitleyi öne çıkarmaktadır. Genel girişimcilik üzerine ve sonrasında özellikle kültür teorileri üzerine ayrıntılı teorik bilgi ile desteklenen anket uygulaması, ve sonrasında yapılan ayrıntılı değerlendirmeler ile çalışma, yerel unsurlar dikkate alınarak bu alanda şu ana kadar yapılmış en geniş çalışma durumundadır.
Özet (Çeviri)
As international entrepreneurship gains high momentum as a significant and relevant field of research, scholars highlighted the role of cultural differences between the entrepreneurship definition models. As it is surveyed and researched the previous entrepreneurship approaches, whole analysis show the three types of classification regarding three different scientific disciplines; Sociological, Psychological and Economical Theories to Entrepreneurship. Under this base, our research underlines one of the well known and reasonably accepted Sociological Culture Theory“Hofstede Culture Dimensions Theory ”in example of Kyrgyzstan. Over the fifty countries entrepreneurship scale tested by Hofstede within the development of his Cultural Theory. The possible effects on entrepreneurial development of five cultural values described by Hofstede are analyzed and surveyed again on the Kyrgyzstan's entrepreneurships from a different point of view with an additional dimension; confidence. In this research, target mass was pointed as self-employers(Kiosk Culture) and small enterprises, and it is assumed that coming decades prove the position of today's self-employers will be shifted to real and long run entrepreneurs for Kyrgyzstan as accepting the general consensus of Economic Theories to Entrepreneurship which has long been identified entrepreneurship as an engine of economic growth in capitalist societies. Consequences for transferring Western concepts of entrepreneurial practices to 'Less Developed Countries' that may not share the same value system are discussed. Conceptualizing entrepreneurship in such a manner calls into analysis a large number of factors including economic, political, legal and social variables. It is clearly beyond the scope of this thesis to discuss all variables that impact on entrepreneurship. Instead, the focus will be on the effect of social and cultural systems on entrepreneurial practices. In this manner, analyzing all possibilities related with our dimensions and self –concept situations of Kyrgyzstan, survey was conducted over 540 entrepreneurs pointing 85 Likert scale statements and only 91 Questionnaires was accepted eligible for computer database evaluation and all of them taken into consideration as a part of common-sense reflection. In a massive study encompassing Kyrgyzstan gave the widest study results in the combination of this specific scientific and geographical area.