Insan kaynakları yönetiminde kariyer yönetiminin değerlendirilmesiKardar Trade Company (Turkuaz) uygulaması
- Tez No: 575937
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bireyler fizyolojik gereksinmelerini karşıladıktan sonra güvenlik gereksinmelerinin tatminine yönelirler. Daha sonra ise sosyal gereksinmeler ortaya çıkar. Taktir edilme gibi gereksinmelerin tatmininden sonra bireyler en yüksek gereksinim kategorisi olan kendi kendini tamamlama düzeyine yükselirler. İş hayatındaki bireyler, kendi kendini tamamlama güdüsünün etkisi ile mesleki açıdan sürekli ilerlemek ve yükselmek ihtiyacını duyarlar. Bireylerin iş yaşamında sahip olmak isteyecekleri ve duymaktan hoşlandıkları bir sözcük olan kariyer; kişilerin çalıştıkları iş dallarında tecrübe, bilgi ve yetenek kazanarak bu iş dalının en yüksek kademelerine ulaşmayı ifade etmektedir. Kariyer geliştirme ve planlama işlemi bireylerin örgüt içindeki yükselmelerinin planlanmasıdır. Kariyer planlama işlemi hem bireysel hem de örgütsel çalışmaların ürünüdür. Bireylerin kendini değerlendirmesi, amaçlarını belirlemesi ve kariyer gelişimini değerlendirmesi bireysel çalışmalar olurken, bireylerin uygun pozisyonlarda görevlendirilmeleri örgütsel çalışmalar olacaktır. Personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişte, çalışanın verimini artırmak ve motivasyonunu sağlamak için pek çok yönetim unsurları kullanılmıştır. İnsan kaynakları yönetiminde insana verilen önem sonucunda kariyer yönetim çalışmaları ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalar organizasyon tarafından yönetilir ve bireylerin kariyer gelişimine yardımcı olmayı hedef alır. Bireylerin performanslarının değerlendirilmesi ve bunun sonucunda eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, kariyer danışmanlığı yapılması bu çalışmalardandır. Çalışmada tümdengelim yöntemi kullanılaraktan kapsamı geniş olandan kapsamı daha dar olan konuya geçilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasında, çalışan için önemli bir motivasyon kaynağı olan kariyer planlama ve kariyer yönetiminde yapılan çalışmalar değerlendirilerek, kariyer yönetim modeli süreçlerinin oluşumu incelenmiştir. İnsan kaynakları yönetim fonksiyonları tam yerine getirilmeden sağlıklı bir kariyer planlamasının yapılamayacağı ve işlevsel bir kariyer yönetiminin uygulanamayacağı sonucuna varılmıştır. SSCB'nin dağılımından sonra Kırgızistan gibi, merkeze yönelik ve planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş adımı atan ülkelerde kariyer merdivenlerinden yukarıya doğru tırmanması, diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha farklıdır. Kariyer planlama modelini ülkenin siyasal yapısı, ekonomik durumu, gelişmişlik düzeyi, insanların eğitim düzeyi gibi pek çok faktörler etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals after meeting physiological need turn towards satisfaction of safety needs. Afterwards social needs emerge. After satisfaction of above-mentioned needs such as self-esteem needs, individuals come to the highest category of needs, which is selfactualization needs, want to advance in their professional careers. Career, is a word that an individual want to possess and makes him/her a happy to hear, means to make advancement by gaining experience, knowledge and capability in individuals work specialization. Career planning is the planning of promotion of individuals within an organization. The process of career planning is the product of both individual's and organization's endeavor. While self appraising, identifying goals and evaluating of career development is an individual task, efforts assigning individuals to the appropriate positions is an organizational task. In process of transition from personnel management to the human resource management, in order to increase efficiency and motivation of employee a lot of management/administration factors have been used. The career management came out as the result of giving importance to human being in human resource management studies. Studies aim at helping individuals to develop their career, which is administered by organization. Evaluation of individuals performance and its consequences such as determination of educational needs, career counseling are the part of this studies. In this study using deduction method it is passed from large contents/topics to more narrow topics. İn this study, the occurrence of career management model processes was examined and studies in career planning management were evaluated by examing the studies in career planning management which are important source of motivation the employees. Without fulfilling human resource management functions, it is concluded that making reliable/strong career planning and management is hard to achieve. It is quite different to climb up and in career stars in countries like Kyrgyzstan, which in the process of transition to a market economy, as compared with other developing countries. Factors like country's political structure, economic conditions, stage of development, and education level affect career-planning models.