Кыргызстанда салык реформалары натыйжаларынын экономикалык талдоосу
Kırgızistan'daki vergi reformları sonuçlarının iktisadi analizi
- Tez No: 575949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMİRA CAPAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kırgızistan'ın vergi sisteminin geçmişi çok kısa olsa da, yapılan reformlar özelliğiyle çok zengindir. 1992 yılından bu güne Vergi Kanunu'nda yüzlerce değişmeler ve ilaveler yapılmıştır ve bu da Kırgızistan'ın vergi sisteminde reformların devamlılığının olabileceğini göstermektedir. Kırgızistan vergi sisteminin geliştirilmesi ve doğru şekillendirilmesi için Kırgızistan'ın vergi sistemi ve ülke ekonomisi üzerindeki etkisinin incelenmesi, diğer ülkelerin vergi sistemi ile ilgili tecrübelerinden faydalanması, Vergi Kanununun düzgün uygulanmamasından kaynaklanan bütçe kayıplarının araştırılması gerektiği değerlendirilmektedir. Aynı zamanda bunlar devlet bütçe gelirlerinin artmasına, şirketlerin büyümesine ve tüm ekonominin gelişimi için olanak sağlayacak koşulları sağlamaya yönelmiştir. Üç bölümden oluşan araştırmada Kırgızistan'da yapılan vergi reformları sonuçlarının ekonomik analizi yapılmıştır. Giriş kısmından sonraki bölümde verginin ve vergi reformlarının teoremi ve KC vergi sisteminin yapısı kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde Kırgız Cumhuriyeti Devlet Bütçesi ve devlet bütçesinin gelir yapısı tablolar halinde gösterilerek incelenmiştir. Son bölümde ise, günümüzdeki vergi sistemimizin yapısı, temel eksiklikleri ve vergi sistemini iyilestirmek icin bazi vergi türlerinde reform yolları belirtilmiştir. Vergi sisteminin günümüzdeki problemler, vergi reformlarının hangi vergi türlerine girmesi gerektiği konusunda bilgiler verilmiş, yöntemleri ve hangi sonuclan doğuracagı hakkmda ekonomik analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the history of Kyrgyzstan taxation is short, it had had many changes. In 1992 there were made hundreds of changes and supplements in Tax Code. Nowadays this situation is going on. And it shows that reforms in Kyrgyz Republic are not completed yet. Analyzing Kyrgyzstan's tax system, its influence on economy of this country, observing other countries' experience, bills related to taxation and examining budget losses which are derived from incomplete ruling system form several suggestions about developing taxation system of Kyrgyzstan. Also these suggestions help to increase incomes to state budget, create necessary conditions for improvement of different enterprises and whole economy. This study contains five chapters and takes in hand an economic evaluation of results concerned with tax reforms. The second chapter after introduction describes aims, approaches and importance of tax reforms, and briefly the theoretical aspects of tax, tax reforms and the structure of Kyrgyz Republic's taxation system. In the third chapter the structure of state budget and its incomes are given in tables with there analyze. Also approximate estimation of 2006 - 2009 Kyrgyz Republic's budget is included. The force chapter contains tables for problems and ways of reforming possible ways in Kyrgyz Republic's taxation system. This system cannot implement own stimulating functions. In the aim of overcoming such obstacles there given suggestions of experts in this sphere.