Enflasyon hedeflemesi rejimi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 575953
  2. Yazar: ELİF AYÇA AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada enflasyon hedeflemesi rejimi en temel kavramları ile aktarılmış olup, Türkiye'nin gelişmiş ve diğer gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırılması yapılmaya çalışılmıştır. İlk bölümde genel olarak para politikalarından bahsedilmiştir. Enflasyon hedeflemesi rejimi politikasını açıklamak adına avantaj ve dezavantajları gösterilmektedir. Makalenin ikinci bölümünde ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin enflasyon hedeflemesi rejimi tarihlerine değinilmiş olup rejimin enflasyon oranları üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölüme gelindiğinde ise Türkiye'nin enflasyon tarihi ele alınmış ve 2002-2005 yıllarında örtük enflasyon hedeflemesi ile geçiş yaptığı enflasyon hedeflemesi rejiminden sonraki enflasyonist sürecine vurgu yapılmıştır. Genel değerlendirme çerçevesinde ise Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi uygulamasında başarıya ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, has been transferred with the most basic concepts of inflation targeting regime, Turkey has tried to make comparison with other developed and devoloping countries. In the first part, monetary policies are mentioned in general. Advantages and disadvatages are shown to explain the inflation targeting regime policy. In the second part of the article, the dates of the inflation targeting regime of developed and devoloping countries are discussed and the effects of the regime on inflation rates are discussed. When the third section of the bride from those discussed Turkey's inflation history and implicit inflation targeting in 2002-2005 with inflation targeting regime has been emphasized his transition to the next inflationary process. In the overall evaluation framework it was evaluated if they have reached success in inflation targeting Turkey's application.