Psiko-eğitime dayalı grup yaşantısının öğretmen adaylarının sınav kaygısına etkisi
The effect of psycho-education-based group experience on testanxiety of prospective teachers
  1. Tez No: 575952
  2. Yazar: NURSEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA GÜLDEN BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bireylerin kaygı ile başa çıkmaları, yaşam uyumlarını artırmak adına önemli bir beceridir. Özellikle günümüzde performansa dayalı değerlendirmelerin daha ağırlıkla yapıldığı ve kişinin kariyer planlamasında bu performansların önemi düşünüldüğünde, kaygının bir boyutu olan sınav kaygısı ile başa çıkmak daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada bilişsel davranışçı odaklı psiko-eğitim yaşantısının yüksek öğretim kademesindeki öğrencilerin sınav kaygısı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca sınav kaygısını kontrol edilmesinde en etkili yaklaşım olduğu düşünülen ve sınav kaygısının kuruntu ve duyuşsal boyutlarına yönelen davranışsal ve bilişsel terapi tekniklerinin kullanılarak sınav kaygısına etkisi ölçülmüştür. Böylece diğer çalışmalarda da kullanılabilecek pratik bir psiko-eğitim grup yaşantısı etkinliği oluşturulması amaçlanmıştır. Ayrıca böyle bir çalışmanın önleyici rehberlik uygulamaları açısından da önemli olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın çalışma grubu, üniversite son sınıfta öğrenim görmekte olan yüksek sınav kaygısına sahip, 14'ü deney grubunda, 14'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 28 öğrenciden oluşmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, Spielberger ve arkadaşları (1980) tarafından geliştirilen, Öner ve Albayrak-Kaymak (1990) tarafından Türkçe 'ye çevrilen Sınav Kaygı Envanteri (Test Anxiety Inventory) kullanılmıştır. Sınav Kaygı Envanteri,“Kuruntu Kaygısı”ve“Duyuşsal Kaygı”olmak üzere iki alt testten meydana gelmektedir. Çalışma ön-test son-test, deney ve kontrol gruplu, deneysel yöntem ile yürütülmüştür. Üniversite son sınıf öğrencilerine sınav kaygı envanteri uygulanmış, bu uygulama sonucunda elde edilen ham puanlar,“Sınav Kaygı Envanteri”inde yer alan kız ve erkek olma durumuna göre standart toplam puanlara (Standart T- Puanları) çevrilmiştir. Ölçekteki Standart T- puanları sınav kaygısı ortalaması 50, standart sapma 10 olarak verilmiş; bu araştırmada Standart T Puanları 60 ve 60'ın üstünde olanlar“yüksek sınav kaygılı öğrenciler”olarak kabul edilmiştir. Sonra ise bu gruptaki öğrenciler içinden kız ve erkek oranını dikkate alınarak 28 öğrenci seçkisiz örneklem yöntemi ile seçilmiş 14 öğrenciden oluşan bir deney bir de kontrol grubu gene seçkisiz örneklem yöntemi ile oluşturulmuştur. xiv Başlangıçta her iki gruba Sınav Kaygı Envanteri uygulanmıştır. Bu aşamadan sonra altı hafta süre ile deney grubuna, sınav kaygısına yönelik psiko-eğitim programı uygulanmıştır. Uygulama sonucunda kontrol ve deney gruplarına son-test uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ön-test ve son-test verileri The StatisticalPacket for Social Sciences (SPSS 22,0) programına girilerek analiz edilmiştir. Araştırmada verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı nonparametrik testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U-Testi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde deney grubunun sınav kaygısı son-test puan düzeyinin anlamlı düzeyde ön-test sınav kaygısı puan düzeyinden düşük olduğu tespit edilmiştir (p< 0,005).
Özet (Çeviri)
For individuals, over coming anxiety is an important ability forimproving their harmony in life. Whenconsidered, especially today, assessments based on the performance which happen more often and importance of these performances in individual's career planning, over coming anxiety which is one of dimensions of anxiety is gaining importance.In this research,the effect of psycho-educational group life that is focused on cognitive behavioral, on test anxiety level of higher education students was eanalyzed. Also by using behavioral and cognitive therapy techniques which incline to delusional and affective dimensions of test anxiety and are considered to be the most effective way for reducing test anxiety, the impact size of psycho-educational group life was evaluated.Hence, activity of psycho-educational group life which will able to be used other studies was intended to create. Also a study like that is thought to be important with regard to preventive quidance practices. Research sample are consisted of 28 college student with high test anxiety, 14 of which are in experimental group and 14 of which are in control group. In this research, as a data collection tool, test anxiety inventory which was developed by Spielberger and his friends (1980) and was translated to Turkish by Öner-Albayrak Kaymak (1990), was used. Test anxiety inventoryconsists of two scales as delusional anxiety and affective anxiety. The study was conducted in experimental design with preliminary test, final test, experimental and control group. Test anxiety inventory was applied to final year undergraduate students, raw scores that acquired as the result of the application were transformed into standart total scores according to test anxiety inventory, depending on gender. The inventory, average of standart T point of test anxiety was determined as 50 and standard deviation was determined as 10. In this research, the ones who have 60 standart t points and above were accepted as students with high test anxiety. After that, among these students, 28 students were selected with taking male and female proportion into consideration, pursuant to random sample technique. Experimantal and control group which are consisted of 14 students respectively were created pursuant to random sample technique. xvi In the beginning, test anxiety Inventoryhas applied to the both group. After this stage, psychoeducation program were applied to experimental group for 6 weeks, towards test anxiety. In consequence of the application, final test was applied to the experimental and the control group. The datas of preliminary and final test were entered in The Statistical packet for Social Sciences (SPSS) program and were analysed. İn the study, since the datas don't demonstrate normal distribution Wilcoxon marked sorts test and Mann Whitney U test were used. As a result of the study, it was detected taht final test's score level of exam anxiety of the experimental group is significantly lower than preliminary test's score level of exam anxiety.