Kocaeli basınına göre 1950-1960 Türk dış politikası
1950-1960 Turkish foreign policy according to Kocaeli press
  1. Tez No: 575962
  2. Yazar: TUĞÇE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA TORUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Demokrat Parti'nin 1950 yılında iktidara gelmesi hem DP içinde hem de CHP içerisinde olağanüstü bir durumu oluşturmuştur. İç politik söylemleri CHP'den tamamen farklı olan DP, dış politikada ise, iktidarının ilk yıllarında CHP'nin izlediği Batılılaşma yolu üzerinden ilerlemiştir. Ancak parti daha sonra dış politika konusunda muhalefetle anlaşmazlığa düşmüş ve özellikle CHP tarafından eleştirilere maruz kalmıştır. Muhalefetin eleştirilerinin yoğun olduğu bu dönemin izlerini ulusal basın aracılığıyla sürmek mümkündür. İktidar ve muhalefet arasında temelde iç politika eksenli başlayan tartışmalar Demokrat Parti iktidarının sonlarına doğru iyice artmış ve giderek dış politika da tartışma konusu edilmeye başlanmıştır. Ulusal basın kadar yerel basında da bu tartışmalar ve görüş ayrılıkları yer bulmuştur. Partiler arasındaki anlaşmazlıklar yerel teşkilatları da önemli ölçüde etkilemiş ve yerel basında bu tartışmalar, dış politika noktasını da içine almıştır. Yerel basının siyasi partilerle ilişkileri, söz konusu dış politikada yaşanan tartışmaların yönünü ve dozunu etkilemiştir. Çoğu kez merkezde ve partilerin liderleri arasındaki çatışmalar, özel de incelenen Kocaeli'nde yayınlanan gazeteler ve gazeteciler arasında da devam ettiği gözlemlenmiştir. Partiler arasındaki çatışmalar ve görüş ayrılıklarının yerel basını en çok etkilediği kentlerin başında Kocaeli gelmektedir. Haraketli ve renkli bir basına sahip olan Kocaeli kentinde, çok partili hayata geçilmesinden sonra çok sayıda gazete çıkamaya başlamıştır. İktidardaki DP ve en büyük muhalefet partisi konumunda olan CHP'nin il ve ilçe teşkilatlarında birçok gazete patronları ve gazeteciler yer almıştır. Bu nedenle partilerin dış politik görüşlerindeki farklılıklar büyük oranda Kocaeli basınında da yer bulmuştur. Bu tartışmalar zaman zaman sertleşmiş ve kentteki siyasi gerginlikleri tırmandırmıştır. Yerel basın ekseninde ülkenin iç ve dış politikasında parti yandaşlığını bu denli etkili olması vatandaşlar arasında da çatışmalara zemin hazırladığı gibi ulusal çıkarlara zarar verecek boyuta da ulaşabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of the Democratic Party, established after the Second World War in 1950, has created an extraordinary situation both within the DP and within the CHP. DP, whose domestic political rhetoric is completely different from the CHP, has progressed through the Westernization path followed by the CHP in its early years in its foreign policy. However, the party later disagreed with the opposition on foreign policy and was particularly criticized by the CHP. It is possible to trace the traces of this period in which the criticism of the opposition is intense through the national press. The debates that started between the power and the opposition mainly on the basis of domestic politics increased gradually towards the end of the Democratic Party power and foreign policy became a subject of debate. These debates and differences of opinion were found in the local press as well as the national press. Disagreements between the parties also affected the local organizations and these discussions in the local press included the point of foreign policy. The relations of the local press with political parties influenced the direction and dose of the debates in the foreign policy in question. Often, clashes between the headquarters and the leaders of the parties have been observed to continue among the newspapers and journalists published in Kocaeli. Kocaeli is one of the cities where clashes and disagreements among the parties affect the local press the most. In the city of Kocaeli, which has a vibrant and colorful press, many newspapers started to be published after the multi-party life. In the provincial and district organizations of the ruling DP and CHP, which is the largest opposition party, many newspaper bosses and journalists took part. For this reason, the differences in the parties' foreign policy views have been largely included in the Kocaeli press. From time to time, these debates escalated and escalated political tensions in the city. In the local press axis, the fact that party supporters are so influential in the country's domestic and foreign policy paves the way for conflicts among the citizens, and can reach a dimension that will harm the national interests.