Acil servise kalp yetmezliği bulguları ile başvuran ve noninvazif mekanik ventilasyon (NIMV) kullanım endikasyonu olan hastalarda yatak başı odaklanmış ultrasonografisi (POCUS) ile hipotansiyonun ön görülmesi
Prediction of hypotension using point-of-care ultrasound (POCUS) in patients presenting to the emergency department with signs of heart failure and indications for non-invasive mechanical ventilation (NIMV)
- Tez No: 939001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Dekompanze kalp yetmezliği (DKY) ile acil servise gelen hastalar sıklıkla ve non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) gibi kritik destek tedavi gerektiren hasta grubunun önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu kritik süreçteki hastaların vital parametrelerinin, özellikle de kan basınçlarının takibi ve değişikliklerin ön görülebilmesi hastaların sonlanımları açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada DKY nedeniyle acil servise başvuran ve NIMV uygulanan hastalarda, kan basıncını etkileyen faktörlerin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Yatakbaşı odaklanmış ultrasonografi (POCUS) ile DKY nedeniyle acil servise (AS) başvuran hastaların değerlendirilmesi ve vital bulgu değişikliklerinin ön görülmesi amaçlanmış ve non-invaziv mekanik ventilasyon uygulanan kalp yetmezlikli hastaların 7. ve 28. gün mortalitelerinin ultrasonografik parametreler ile ilişkisinin incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu tek merkezli prospektif kesitsel gözlemsel çalışma, 01.03.2024 – 18.01.2025 tarihleri arasında Kocaeli Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran, DKY tanılı NIMV uygulanmış 218 hastayı içermektedir. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, başvuru anındaki vital parametreleri, ultrasonografik ölçümleri ve klinik sonuçları incelenmiştir. Çalışmada, NIMV öncesi ve sonrası tansiyon değerleri karşılaştırılarak, başvuru anındaki sistolik kan basıncına (SKB) göre NIMV sonrası ≥%20 düşüş olan hastalar belirlenmiş ve bu düşüşü etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Ek olarak, NIMV uygulanan hastaların 7. ve 28. gün mortalite oranları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %52,3'ü erkek olup, yaş ortalaması 73,7±10,09 olarak bulunmuştur. En sık görülen ek hastalıklar hipertansiyon (%73,9) ve kronik kalp yetmezliği (%74,3) olarak saptanmıştır. NIMV sonrası hastaların %39,4'ünde SKB'de ≥%20 oranında düşüş meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Patients presenting to the emergency department (ED) with decompensated heart failure (DHF) constitute a significant proportion of critically ill cases requiring essential supportive interventions such as non-invasive mechanical ventilation (NIMV). The monitoring of vital parameters, particularly blood pressure fluctuations, and the ability to predict hemodynamic changes are crucial for patient outcomes in this critical phase. This study aims to evaluate the factors affecting blood pressure in patients admitted to the ED due to DHF and treated with NIMV. Additionally, bedside-focused ultrasonography (POCUS) was utilized to assess patients with DHF in the ED, aiming to predict changes in vital signs. Furthermore, the relationship between ultrasonographic parameters and 7-day and 28-day mortality in heart failure patients undergoing NIMV was investigated. Material and Method: This single-center prospective cross-sectional observational study includes 218 patients who were admitted to the Emergency Medicine Clinic of Kocaeli Şehir Hastanesi between 01.03.2024 and 18.01.2025, diagnosed with ACF (acute cardiac failure) and treated with NIMV (non-invasive mechanical ventilation). Demographic data, comorbidities, vital parameters at admission, ultrasonographic measurements, and clinical outcomes of the patients were examined. In the study, pre- and post-NIMV blood pressure values were compared, and patients with a ≥20% decrease in systolic blood pressure (SBP) after NIMV were identified, followed by an analysis of the factors affecting this drop. Additionally, 7-day and 28-day mortality rates of the patients undergoing NIMV were evaluated. Results: Among the included patients, 52.3% were male, with a mean age of 73.7±10.09 years. The most common comorbidities were hypertension (73.9%) and chronic heart failure (74.3%). A ≥20% decrease in SBP after NIMV was observed in 39.4% of the patients.