Oş ili Özgön ilçesi köylerinde yaşayan Türklerin ağızları: (İnceleme-Metin-Sözlük)
- Tez No: 575992
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
“Oş ili, Özgön İlçesi Köylerinde Yaşayan Türklerin Ağızları”adlı Yüksek Lisans tez çalışmamın içeriği bölge Türklerinin tarihi, etnik ve diyalektolojik durumu ile birlikte inceleme, metin ve sözlük bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş kısmında bölge Türklerinin tarihi ve etnik durumuna yönelik bilgiler yer almaktadır. Özellikle B.H.Karmışeva'nın bölge Türkleriyle ilgili çalışmasından yararlanılmıştır. Bölümün sonunda metnin çevriyazı işaretleri ve harita verilmiştir.“1. Bölümde bölge Türklerinin konuşma dilinin sesbilim özellikleri, ünlü ve ünsüzlerin çeşitli durumlardaki değişmeleri verilmiştir. ”2. Bölümde bölge Türklerinin konuşma dilinin biçimbilim özellikleri, Kırgız yazı dili ve Özbek yazı dili ile karşılaştırılarak verilmiştir. "3. Bölümde Özgön ilçesi köylerinden derlenen metinlerin çeviriyazısıyla birlikte metinlerden derlenen sözcüklerin Türkiye Türkçeésindeki karşılıklarını gösteren sözlük bulunmaktadır. Bundan başka metinlerin dışında yöre Türklerinden derlenen sözcükler de sözlüğe eklenmiştir. Tez olarak hazırladığım bu çalışma, Orta Asya Türklüğü içerisinde boy ve uruk adlarının yanı sıra Türk adıyla da tanımlanan bu toplulukla ilgili ilk diyalektoloji çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
My dissertation is related to the dialects history and ethnic status of local Turkic people in Ozgon, Osh. It consists of the grammar analyses, texts and the dictionary. Introduction part includes information about the history and ethnic status of local Turkic people. A lot of useful information was taken from the research by B.H. Karmysheva. Conclusion part consists of transcription and map. 1. Peculiarities of phonetic and transformation of consonant and rowel sounds in collegial Turkic language. 2. Peculiarities of morphology and comparison between written Kyrgyz and Uzbek. 3. Dictionary which was organized from the texts collected in Ozgon region. My dissertation is the first research on Dialectology of Turkic language in Central Asia.