Kırgızistan halkının din dersine (Iyman Sabagı) bakışı(oş örneği)
Kyrgyz people's point of view for religion lesson(osh province example)
- Tez No: 823733
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada Kırgızistan Halkının Din Dersine Bakısı Oş ili örneğinde ele alınmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde Kırgızistan Cumhuriyetindeki din eğitiminin tarihi gelişimi üzerine durulmuştur. Kırgızistan'daki din eğitiminin tarihi gelişim süreci üç ana baslıkta ele alınmıştır. Bu ana başlıklar: 1. SSCB'ye Kadar Kırgızistan'da Din Eğitimi 2. Sovyet Dönemi Kırgızistan'da Din Eğitimi 3. Bağımsızlıktan Sonra Kırgızistan'da Din Eğitimi ana baslıklarıdır. İkinci bölümde ise halkın din dersine bakışını ortaya koymak için tutum düzeyleri tespit edilmiş ve bu tutum düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, mezuniyet durumu, aylık gelir durumu, yaş durumu, dini bilgileri ögrenme durumu, mezun olunan okulda Iyman Sabagının yer alması, Iyman Sabagı müfredatından haberdar olma ve mesleki durum faktörlerine göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Kırgızistan Halkının Din Dersine Bakısını tespit edilmesinde Nurullah Altaş'ın danışmanlığında geliştirilen“Kırgızistan Halkının Din Dersine Bakısı Ölçeği”adlı ölçek kullanılmıştır. Kırgızistan Halkının Din Dersine Bakısını belirlemek amacıyla tespit edilen dört tutum ölçeği: 1. Iyman Sabagı Etkinliklerine Karşı Tutum Ölçeği 2. Din Öğretimine Karşı Tutum Ölçeği 3. Okul Dışındaki Din Öğretimine Karşı Tutum Ölçeği 4. Dini Tutum Ölçekleridir. Araştırmanın evreni Oş ilidir. Örneklem ise Oş iline bağlı Karakulca, Karasu, Özgön ilçeleri, Anakızıl, Sorobasat, Kızıldıykan köyleri ve Oş şehir merkezinde oturanları temsil edenlerden oluşmaktadır. Buna göre Oş ilinde oturan 450 kişiye ulaşılmıştır. Bu kişilere araştırmacı kendisi ulaşarak 389 veri toplama aracı elimize geçmiştir. Kırgızistan Halkının Din Derisine Bakısını tespit etmeye yönelik 4 tutum ölçeği 39 tutum maddesinden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SSPS tekniği ile varyans analizi, aritmetik ortalama, t testi ve LCD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Kyrgyz People's point of view for Religion Lesson has been taken up at the sample of Osh. At our study, in the first section, the historical development of religious edication has been considered. The historical development process of the religious edication, in Kyrgyzstan has been studied under three main headings. These main headings: 1. Education of Religion in Kyrgyzstan till USSR 2. Education of Religion in Kyrgyzstan during Soviet Term 3. Education of Religion in Kyrgyzstan after the Independence In the first section, to reveal the public opinion for religion lesson, their levels of attitude has been determined and it has been investigated if these levels of attitude indicate difference according to the factrors of sex, marital status, position of graduation, monthly income, age, learning the religious knowlwdges, having Iyman Sabagı in the graduated school, knowing Iyman Curriculum and occuppational situation. At determining Kyrgyzstan People's point of view for Religion Lesson, the criterion named“Criterion of Kyrgyzstan People's point view for Religion Lesson”developed by the consulting of Nurullah Altash has been used. In onder to determine Kyrgystan People's point of view for Religion Lesson determined four of attitude: 1. The Criterion of Attitude against Iyman Sabagı Activities 2. The Criterion of Attitude against Religion Education 3. The Criterion of Attitude against Religion Education Outside the School 4. The Religious Criterion of Attitude The universe of the study is Osh province. Sampling consists of the counties Karakulja, Karasu, Ozgon, which belong to Osh province, the villages Anakyzyl, Shorobashat, Kyzyldiykan and the ones representing the individuals who live in the city center. According to this, 450 people who live in Osh province have been reached. Researcher himself has reached at these people and obtained 389 data collecting mean. It includes four criterion of attitude and 39 attitude article concerning the determination of Kyrgyzstan People's point of view for Religion Lesson. At analizing the research data variance analisis, arithmetical average, t test and LCD multiple comperative test with SPSS technique have been used.