Kahramanmaraş Alevi ocaklarında inanç, ibadet ve Erkân: Sinemilli Ocağı örneği
Beli̇ef, worshipping and rites in Kahramanmaraş Alevi ocaks: example of Sinemilli Ocağı
  1. Tez No: 575991
  2. Yazar: SEMA ÖZVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
“Kahramanmaraş Alevi Ocaklarında İnanç, İbadet ve Erkân: Sinemilli Ocağı Örneği”başlığını taşıyan bu tez çalışmasında öncelikle Kahramanmaraş ilindeki Alevi ocakları ve bu ocaklar arasında taliplerinin sayıca fazlalığı ve ritüellerinin canlılığıyla dikkati çeken Sinemilli Ocağı'na bağlı taliplerin yerleşim birimleri tespit edilmiştir. Çalışmamızda Kahramanmaraş iliyle sınırlı kalınmış, özellikle Sinemilli Ocağı'nın bölgedeki merkezi olan Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesine bağlı Kantarma Mahallesi, Dervişçimli Mahallesi ve Kahramanmaraş'ın Pazarcık ile Çağlayancerit ilçelerindeki ocağa ait yerleşim birimlerine ağırlık verilmiştir. Sinemilli Ocağı ile ilgili alan araştırması sırasında gözlem ve görüşme yöntemlerine başvurulmuştur. Sinemilli Ocağı'nın Kahramanmaraş ilindeki yerleşim birimlerinde bir süre toplulukla beraber kalınmış, onlardan biri olunarak“katılımlı gözlem yöntemi”kullanılmıştır. Derleme çalışmaları için Sinemilli Ocağı'nı tüm yönleriyle tanımamızı, öğrenmemizi sağlayacak önceden hazırlanmış sorular kaynak kişilere sorulmuş ve onlardan alınan bilgi deşifre edilerek aktarılmıştır. Çalışma, toplam dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırma konusu hakkında bilgi verilmiş, çalışmanın gerekliliği üzerinde durulmuş, kapsam ve yöntem etraflıca izah edilmiştir. İkinci bölümde; Sinemilli Ocağı hakkında Türkiye'de yapılan çalışmalar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; Kahramanmaraş ve Kahramanmaraş'taki Alevi yerleşim birimleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde; Sinemilli Ocağı'nın kurucusu olarak kabul edilen Sultan Sin ve Sinemilli Ocağı hakkında detaylı bilgi verilmiş, ocak ve Sultan Sin tanıtılmıştır. Beşinci bölümde; Sinemilli Ocağı'nın inanç yapısı tanıtılmıştır. Altıncı bölümde; ocağın ritüelleri, bu ritüellerde görülen hizmetler ve hizmet sahipleri, Sinemilli Ocağı'na mensup taliplerin ve ocakzâdelerin yaşadığı yerlerde yapılan cemler, Sinemilli Ocağı'nda cenaze erkânı, Sinemilli Ocağı'nda kurban ve Sinemilli Ocağı'nda dinî bayramlar hakkında bilgi verilmiştir. Yedinci bölümde; Sinemilli Ocağı'nda mevcut olan su, hayvan, ateş, post vs gibi unsurlar ile ilgili dinî inanışlar hakkında bilgi verilmiştir. Sekizinci bölümde; ocakzâde ve talipler arasında peygamberlerle, imamlarla, ermişlerle, dede ve analarla ilgili anlatılan dinî hikâyeler verilmiştir. Son bölümde; Anadolu Aleviliğinde olmazsa olmaz durumunda olup, cemlerin merkezinde yer alan, yolla ilgili bilgilerin aktarımını yapan, unutulmasını engelleyen nefesler ele alınmıştır. Temelde Alevi geleneğine bağlı olmakla beraber kimi ritüellerinde kendine özgülükleri tarafımızdan tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study which carries the title of“Belief, worshipping and rites in Kahramanmaraş Alevi Ocaks: Example of Sinemilli Ocağı”firstly locations of the believers of Alevi Ocaks and Sinemilli Ocağı, which attracts attention because of its high in number believers and the vividness of its rituals, were detected. Our study is focused on Ocak locations of Kahramanmaraş city, especially Kantarma, Dervişçimli neighbourhoods and Pazarcık, Çağlayancerit districts. During the area research of Sinemilli Ocağı, observation and interview methods were used. Living with a society in one of the locations of Kahramanmaraş Sinemilli Ocağı,“participatory observation method”was used. For compilation studies, questions that will allow us to know Sinemilli Ocağı in all its parts were prepared before and asked to the source person and the information acquired was decoded. Study consists of nine parts in total. In the first part, information about the topic of the research is presented, focused on the importance of the study, the extent and method of the study is explained thoroughly. In the second part, studies that were done on Sinemilli Ocağı in Turkey is introduced. In the third part, Kahramanmaraş and Alevi locations are focused on. In the fourth part, detailed information about Sinemilli Ocağı and Sultan Sin who is accepted as the founder of Sinemilli Ocağı is given, Ocak and Sultan Sin are introduced. In the fifth part, belief structure of Sinemilli Ocağı is introduced. In the sixth part, Information about rituals of the ocak, religious services and people who serve, cems which are done in locations of believers of Sinemilli Ocağı and ocakzades, funeral rite in Sinemilli Ocağı, sacrifice in Sinemilli Ocağı and religious holidays. In the seventh part, Information about religious beliefs that are present in Sinemilli Ocağı on water, animal, fire, pelt etc. is given. In the eighth part, Religious stories that are told between ocakzade and believers about prophets, imams, saints, dedes and anas are given. In the last part, Nefes' are focused on which are indispensable to Anatolian Alevism, fundamental of cems, convey the information about the path and prevents the forgetting of information. Fundamentally dependant on Alevi tradition, some rituels' uniqueness is detected by us.