Kurumsal yönetim çerçevesinde entegre raporlamanın irdelenmesi ve reel sektörde bir uygulama
Investigation of integrated reporting in the framework of corporate governance and an application in the real sector
- Tez No: 575998
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yöneticiler, yatırımcıları bilgilendirme konusunda araç olarak finansal raporlamaları kullanmaya başlamasıyla beraber finansal raporlama, son yüz yılda önemli değişikliklere uğramıştır. Son yıllarda yaşanan krizlerle beraber işletmelerin çevreye olan etkisi önemli hale gelmeye başlamış ve işletmeleri zor duruma sokabilecek yasal düzenlemeler ortaya çıkmıştır. İşletme yönetimleri, oluşan bu talebe cevap verme karşılığı olarak finansal raporlama dışında sürdürülebilirlik raporlamasına ihtiyaç duyulmuştur. Küresel ekonomide ve her sektörde meydana gelen büyük değişimler ve 21. yüzyıl için toplumu yeniden inşa etmenin zorlukları nedeniyle, performansın finansal olmayan yönlerinin kurulların, denetçilerin, denetim komitelerinin ve yatırımcıların ötesinde etkileri vardır. İşletmeler artan oranda paydaşlardan sorumlu olup paydaşlardan etkilenmektedir. Kurumsal sağlık ve davranış hakkında daha iyi raporlama için her yönden gerek paydaşlar gerekse kanun koyucular baskı yapmaktadır. Günümüzde finansal raporların anlaşılması zor ve karışık hal aldığı için aynı zamanda, sürdürülebilirlik raporlamasının finansal verilerden uzak kalmasından dolayı paydaşlar karar verme aşamasında zorlanmaktadırlar. Yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaya başlanmıştır. Bu aşamada kurumsal yönetimin bir sonraki adımı entegre raporlama olarak anılmaktadır. Birçok ülkede entegre raporlamaya geçilmiş ve bu alanda uluslararası kuruluşlar kurulmuştur. Ülkemizde ise temsilcisi olarak ERTA faaliyete geçmiştir. Bu çalışmanın amacı, entegre raporlamanın ülkemizde uygulanması sürecinde izlenecek yol ve yapılacak çalışmalar için bir öncülük niteliği taşımasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde kurumsal yönetimin gelişmesi ve temelleri anlatılırken ikinci bölümde entegre raporlamanın ne olduğundan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise entegre raporlama hazırlama sürecinden bahsedilmiştir. Son olarak dördüncü bölümdeki çalışmada Uluslararası Entegre Raporlama Çerçevesi dikkate alınarak örnek firmanın bilgileri yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak raporlama süreci neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial reporting has undergo substantial alteration at recent years through managers commence to use it to keep investors informed. The environmental impact of enterprises with the economic crises experienced in recent years has been becoming important and legal regulations which may put enterprises in difficult position has become effective. Sustainable reporting has been required by the management to meet this demand in addition to financial reporting. Because the major changes in global economy and each sector, challenges of society reform in 21st century, nonfinancial aspects of performance has an remarkable impact beyond committees, auditors, audit committees and investors. The enterprises are responsible for shareholders increasingly and affected by them. Legislative and shareholders are pressuring in all respects for better reporting on corporate health and behavior. The phase of decision-making is difficult for stakeholders as the financial report is complex to understand and sustainable reporting is far from financial data. A new approach is being emerged accordingly. At this stage, the next step of corporate governance is referred to as integrated reporting. In many countries, integrated reporting has come into effect and international organizations have been established in this field. ERTA got started to operate as its representative in our country. The goal of this study is leading to implementation of the integrated reporting in our country. It has been explained that the development and fundamentals of corporate governance in the first part while clarifying the integrated reporting in second part. The process of integrated report has mentioned in the third part. As a result, the reporting process has been finalized on the last chapter with face to face meeting and taking the information of sample company into consideration in the framework of International Integrated Reporting.