İlkokul düzeyinde görsel sanatlar dersinin branş öğretmenleri tarafından verilmesinin sanat eğitimine etkisi
The effect of teaching art classes by branch teachers during primary school period
- Tez No: 575999
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, hazır anket-ölçek çalışması kullanılmamıştır. Araştırmacı tarafından ilköğretim kurumlarının ilk kademesindeki (1. 2. 3. 4. sınıflar) görsel sanatlar eğitiminin, sınıf öğretmenleri yerine branş öğretmenleri tarafından verilmesine yönelik yeni bir ölçme aracı geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilmeye çalışılan taslak ölçme aracının maddeleri, araştırmacının öğretmenlik tecrübesi doğrultusunda ve beşli likert tipte oluşturulmuştur ve 31 maddeden oluşmuştur. Araştırmadaki taslak ölçme aracının kapsam ve görünüş geçerliliği; üç alan uzmanı tarafından yapılmıştır. Taslak ölçme aracı, Türkiye'nin her coğrafi bölgesinde görsel sanatlar öğretmenlerine ve sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler, IBM SPSS 21 programına tabi tutularak; taslak ölçme aracının, nitelikli bir ölçek haline dönüşümü sağlanmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışması kapsamında Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizleri (DFA); güvenirlik çalışması kapsamında madde analizi (madde toplam korelâsyonu ve Cronbach Alpha) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research prepared questionnaire-scale wasn't used. It was aimed by the researcher to develop a new measurement tool for visual arts education in the first level of primary education institutions (1st-4th grades) by branch teachers instead of classroom teachers. The items of the draft measurement tool that was tried to be developed were formed according to the researcher's teaching experience and five-likert type and consisted of 31 items. The scope and appearance validity of the draft measurement tool in the study was performed by three experts. The draft assessment tool, has applied to art teachers and classroom teachers in each geographical region of Turkey. Data obtained as a result of the application is subjected to the IBM SPSS 21 program and the draft measuring tool transformed into a qualified scale. In the validity study of the scale, Explanatory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA); item analysis (item total correlation and Cronbach Alpha) was used in the reliability study.