Kurumların taşınmaz ve iştirak hisselerinin Kurumlar Vergisi Kanunu'nun madde 5/1-e ve madde 5/1-f kapsamında satışına yönelik istisnalar
The corporate tax exemption on transfer of share and sale of immovable property within the scope of article 5/1-e and article 5/1-f of corporate tax law
  1. Tez No: 576004
  2. Yazar: ÖZNUR ONAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BUMİN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışmamızda, taşınmaz ve iştirak hissesi satış kazancı istisnası, Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 5/1-e ve 5/-f maddesi kapsamında inceleme konusu edilmiştir. Çalışmada ilk olarak, istisnanın düzenleniş amacı ve 1984 yılından bu yana geçirdiği tarihi süreç izah edilmiş, sonrasında ise istisna uygulama usul ve esasları irdelenmiştir. Çalışmada söz konusu istisnanın uygulamasına ilişkin olarak, istisna kapsamındaki kıymetlerin satışında ortaya çıkan diğer vergilere ilişkin olarak ilgili mevzuatlarında yer verilmiş olan istisna düzenlemeleri de kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we will be analyzing the participation exemption on capital gains from the transfer of shares and immovable property under the scope of the articles 5/1-e and 5/1-f of Corporate Tax Law. Firstly, we will explain the purpose and historical background of the exemption since 1984 and secondly we will focus on the principles and the conditions of the application of this exemption. This study will also briefly include other taxes arising due to the sale and transfer of assets which are under the scope of the exemption.