Street level bureaucrats and service provision: The case of Syrian refugees in Altindağ, Ankara
Sahadaki bürokratlar ve hizmet sunumu: Ankara Altındağ'daki Suriyeli mülteciler örneği
- Tez No: 576005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez temel olarak sosyal yardımlar sektöründe çalışan sahadaki bürokratların takdir yetkisinin Suriyelilere sosyal yardım sunumunun parçalı ve adem-i merkezi yapısından ve Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerle ilgili belirsiz yasal çerçeveden ve politikalardan nasıl etkilendiğini; ve karşılığında bu takdir yetkisinin doğrultusunun yerel düzeyde sosyal yardım sunumunu nasıl etkilediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında hizmet sunucularla Suriyeli mülteciler sahada karşılaştıkları ara yüzeyin analizine odaklanılmıştır. Suriyeli kentsel mültecilere mülteci kimliklerinin yanısıra hizmet alıcılar olarak yaklaşılarak, Altındağ bağlamında yerel refah sistemine eklemlenmelerinin analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Türkiye'deki Suriyeli mültecilerle ilgili yasal çerçeve incelenerek yasal çerçevedeki belirsizliklerin sahadaki bürokratların kararları için daha geniş bir alan yaratmalarıyla yerel düzeyin önemini arttırıyor olabileceği tartışılmaktadır. Hizmet sunucularla hizmet alıcıların karşı karşıya geldikleri kesişme noktasına odaklanılarak yerel hizmet sunumunda sahadaki bürokratların rollerinin ortaya konulması hedeflenmektedir. Altındağ'da sosyal yardım sunumunda bulunan temel kurum türleri devlet kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları olarak tespit edilmektedir. Bu tez kapsamında yürütülen saha çalışması, bu kurum ve kuruluşların sahadaki çalışanlarıyla yürütülen mülakatlara ve odak grup tartışmalarına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to reveal how the discretionary power of the street level bureaucrats who are working in social assistance sector is affected by the circumstances of the fragmented and decentralized structure of the social assistance provision to Syrians and the ambiguous legal framework and policies about Syrians under temporary protection in Turkey; and how the direction of this discretionary power affects the social assistance provision at the local level in return. For that reason, this study focuses on analyzing the interface between the local service providers and Syrian refugees. Approaching Syrian urban refugees as service recipients in addition to the refugee identity of them, their articulation in the local welfare system is aimed to be analyzed in Altındağ context. Elaborating on the legal framework about Syrian refugees in Turkey, it is argued that the ambiguities in the legal framework might be increasing the importance of the local level as it provides a larger space for decisions of street level bureaucrats. It is attempted to reveal the role of street level bureaucrats in local service provision through concentrating on the intersection point where the service providers and the service recipients meet. The main institution types in social assistance provision in Altındağ are identified as the governmental institutions, local governments, and non-governmental organizations. The field study implemented in the scope of this thesis is based on the interviews and focus group discussions that are conducted with street level bureaucrats of those institutions and organizations.