Olumlu zarar
Positive damage
- Tez No: 576029
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 498
Özet
Olumlu zarar, borçlunun sözleşmeden doğan borcunu hiç ya da gereği gibi ifa etmemesi nedeniyle alacaklının uğramış olduğu zarardır. Uygulamada bu durumun sıklıkla yaşanıyor olması, olumlu zarar kavramını daha da önemli hale getirmiştir. Bu zarar türünün, diğer zarar türlerinden ve benzer kavramlardan farklarının ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması ihtiyacı bulunmaktadır. Çalışmamız kapsamında, olumlu zarar kavramının diğer zarar türlerinden ve bu kapsamda özellikle olumsuz zarardan farkları incelenmiş; olumlu zararın tazminini doğuran haller üzerinde durulmuş; olumlu zarar kavramının benzer diğer kavramlardan farklarından bahsedilmiş; olumlu zarar içerisine giren zarar kalemleri tek tek incelenmiş ve olumlu zararın hesaplanmasına ilişkin özellik arz eden durumlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Positive damage means the damage suffered or incurred by the creditor due to failure of the debtor to fulfil its contractual obligations at all or properly. The fact that such event occurs frequently in practice has rendered the concept of positive damage much more important. It is required to thoroughly point out the differences of this kind of damage from other types of damages and similar concepts. As part of our study, the differences of the concept of positive damage from other types of damages and more especially from the negative damage have been analyzed; the cases warranting the compensation for the positive damage have been examined; the differences of the concept of positive damage from other similar concepts have been mentioned; each of the components of the positive damage has been analyzed and the particulars related to the computation of the positive damage have been dealt with.