Müspet zarar
Positive damage
- Tez No: 736744
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 683
Özet
Bu çalışmanın konusu“Müspet Zarar”dır. Müspet zarar, borçlunun borcunu hiç veya gereği gibi ifa etmemesi sebebiyle alacaklının uğradığı zarardır. Doktrin ve uygulamada hangi zarar kalemlerinin müspet zararın kapsamına girdiği tartışmalıdır. Bu bakımdan, özellikle müspet ve menfi zarar ayrımının açıklığa kavuşturulması önem arz etmektedir. Ayrıca, sözleşmeden dönmede müspet zararın talep edilip edilemeyeceği de bu çalışmada üzerinde durulan konulardan biridir. Diğer taraftan, müspet zararın uygulama alanı sözleşmeden doğan sorumluluk ile sınırlı değildir. Nitekim bazı istisnaî hâllerde sözleşme görüşmelerinden doğan sorumlulukta bile müspet zararın talep edilmesi mümkündür. Bu çalışma bir“giriş”, üç“bölüm”ve bir“sonuçtan”oluşmaktadır. Birinci bölümde öncelikle zarar kavramı tanımlanarak menfaat kavramı ile ilişkisi ele alınmıştır. Akabinde müspet zarar kavramı tanımlanarak, başta menfi zarar olmak üzere diğer zarar türleriyle karşılaştırmalı bir şekilde açıklanmıştır. İkinci bölümde, müspet zararın kapsamı ve talep edilebileceği borca aykırılık hâlleri incelenmiştir. Daha sonra müspet zararla ilişkili bazı kavram ve kurumlar ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise müspet zararın ve tazminatın belirlenmesine hasredilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Positive Damage/Expectation Interest”. Positive damage is the damage incurred by the creditor due to debtor's non-performance or improper performance of contractual obligations. Which damage items are included in the scope of positive damage is controversial in teaching and practice. In this regard, it is especially important to clarify the distinction between positive and negative damages. In addition, one of the issues which this study focuses on is whether the positive damage is compatible with the withdrawal from the contract. On the other hand, the application area of positive damage is not limited to the contractual liability. As a matter of fact, in some exceptional cases, even in pre-contractual liability, positive damage could be claimed. The study consists of an“Introduction”, three“Chapters”and a“Conclusion”. In the first chapter, the concept of damage is defined and its relationship with the concept of interest is addressed. Afterwards, the concept of positive damage is defined and explained in comparison with other types of damage, especially negative damage. In the second part, the scope of the positive damage and the cases in which the positive damage could be claimed are examined. Afterwards, some concepts related to positive damage are discussed. The third part is dedicated to the calculation of positive damage and compensation.