Source strengthening in recognition memory
Tanıma belleğinde bağlam bilgisinin güçlendirilmesi
- Tez No: 576033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KILIÇ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, liste güçlendirme paradigmasının kaynak tanıma belleğinde incelenmesidir. Güçlendirme tekrar, uzun süreli gösterim veya derin işlemeye düzeyi kullanılarak listeler arası (saf liste) veya aynı liste içerisinde (karışık liste) yapılır. Güce dayalı ayna etkisi, listenin tamamı güçlendirildiğinde, tamamı zayıf kalan listeye kıyasla, isabet oranın artması yanlış alarm oranın ise azalmasıdır. Listenin yalnızca yarısı güçlendirildiğinde ise, zayıf bilginin tanıma belleği başarısı güçlü bilginin listede bulunmasından olumsuz etkilenmez. Aynı şekilde, güçlü bilginin tanınması zayıf bilgiyle aynı listede bulunmasından yarar sağlamaz. Bu etki anlamsız liste güçlendirme etkisi olarak tanımlanır. Bu tez, güce dayalı ayna etkisi ve anlamsız liste güçlendirme etkisinin kaynak tanıma belleğinde de gösterilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to explore the list-strength paradigm in source recognition memory. Items can be strengthened through repetition, slower representation or deeper encoding either in different lists (pure-list) or within the same list (mixed- list). The strength-based mirror effect is the finding that when items are strengthened in a pure list, hit rates increase and false alarm rates decrease compared to the weakly encoded items. When a mixed-strength list is implemented, weak items' recognition memory performance is not harmed by the presence of strong list items and strong items do not benefit from the accompaniment of weak items. This finding is defined as the null list-strength effect. The current thesis extended the strength-based mirror effect and the null list- strength effect to source recognition memory.