Kağıt ve karton fabrikası atık su arıtma tesisinin enerji analizi
Energy analysis of wastewater treatment plant in paper and paperboard mill
  1. Tez No: 576046
  2. Yazar: BÜŞRA YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RECAİ DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Su, kağıt ve karton üretiminde kullanılan en önemli hammaddelerden biridir. Bu yüzden kağıt ve karton üretimi her zaman yüksek miktarda su kullanılması gereken bir prosestir. Kullanılan su ise işlemler sırasında kirlenmektedir. Bu nedenle de kağıt ve karton üretimi süresince kullanılan suyun arıtılması gerekmektedir. Bu çalışma; çeşitli gramajlarda kuşeli ve kuşesiz karton üretimi yapan bir tesise ait 4020 m³/gün kurulu kapasite ile 24 saat çalışan bir atık su arıtma tesisi verilerine dayanılarak tesisin enerji tüketimlerinin karşılaştırılması ve yorumlanması amacı ile yapılmıştır. Atık su arıtma tesisi fiziksel ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşmakta olup, aktif çamur sistemi, 4000 kg BOI/gün, 4020 m³/gün hidrolik yükü kaldırabilecek kapasitededir. Bu çalışmada, arıtma işlemi sırasında tüketilen enerji; elektrik, mekanik, iş gücü ve kimyasal enerji olarak kWh/m³ cinsinden hesaplanmıştır. Gerekli olan ilk veriler saha izleme yoluyla toplanmış ve tesis operatörleri ile yapılan görüşmelerle ve araştırma dönemine ait kayıtlı verilerle (giren-çıkan atık su değerleri, laboratuvar analizleri, sarf malzemesi ve kimyasal tüketimleri) desteklenmiştir. Saha izleme, 2017- 2018 döneminde 6 ay boyunca yapılmıştır. Sonuç olarak enerji; elektrik, mekanik, iş gücü ve kimyasal enerji olarak ayrı ayrı saptanmıştır. Toplam harcanan enerji 1,9587 kWh/m³ olarak bulunmuştur. Enerji çeşitleri arasında ise elektrik enerjisinin %80,60' lık, kimyasal enerjinin ise %18,05' lik bir paya sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the most important raw materials used in the production of paper and cardboard. For this reason, the production of paper and cardboard is always a process in which high amounts of water should be used. Water contaminates during this operations. For this reason, water used in paper and cardboard production should be treated. This study; It was carried out in a treatment plant located in a factory that produces cardboard in various weights. The treatment plant operates 24 hours with an installed capacity of 4020 m³/day. The aim is; to compare and interpret energy consumption by using the data of this facility. The wastewater treatment plant consists of physical and biological treatment units and the active sludge system has the capacity to handle 4000 kg BOD/day, 4020 m³/day hydraulic load. In this study, energy consumed during the treatment process; electrical, manual, mechanical and chemical energy as kWh/m³. The initial data were collected through field monitoring and supported by interviews with facility operators and recorded data (entering-exiting wastewater values, laboratory analyzes, consumables and chemical consumptions) for the research period. The field monitoring was carried out for 6 months in the 2017- 2018 period. As a result energy; Electrical, mechanical, manual and chemical energy are calculated separately. Total energy expenditure was found to be 1,9587 kWh/m³. It has been concluded that electrical energy has a share of 80,60% and chemical energy 18,05%.