Kömür gaz kombine çevrim santrallarının teknik ve ekonomik etüdü
  1. Tez No: 57605
  2. Yazar: ŞAHİN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Enerji santrallarının verimliliği toplam yatırım maliyetine, işletme masrafına, ürettiği elektriğin birim fiyatına, santrallin çevre ile İlişkisine ve bunların biribirleri arasındaki ilişkiye bağlıdır. Bu unsurlar göz önüne alındığında, mevcut elektrik santral sistemleri içinde son yıllarda geliştirilmiş olan Kömür Gaz Kombine Çevrim santrallan bu unsurlarda optimum dengeyi sağladığı görülmüştür. Yapılan çalışmada ilk olarak, Kömür Gaz Kombine Çevrim Santrallarının en önemli ünitesi olan gazlaştırma aşamaları ve teknolojileri inclenmiştir. Sonra gaz temizleme sistemleri, gaz türbini ünitesi, buhar türbini ünitesi, yardımcı üniteler ve santral ekonomisi incelenmiştir. Son olarak Türkiye ' deki linyit ve taşkömürlerinin gazlaştnılabilirliliği araştırılmıştır. Çalışma sonucunda Kömür Gaz Kombine Çevrim santrallarının diğer konvansiyonel santrallerle karşılaştırıldığı zaman yaklaşık % 46 gibi bir verime en iyi çevresel performans ile ulaştığı göriümüştür. Anahtar Kelimeler : Kömür, Kömür Gazlaştırma, Kömür Gaz Kombine Çevrim Santrallan, Sıcak Gaz Temizleme, Soğuk Gaz Temizleme
Özet (Çeviri)
SUMMARY Efficiency of power plants depends on total invest cost, operating cost, cost of produced electricity, their harmful effects to environmental and balance between these factors. When all these factors and current power plant systems are considered it is observed that recently developed Integrated Coal Gasification Combined Cycle plants have kept all of the factors in optimum balance. In this thesis, first gasification stages and technologies which are the most important part of Integrated Coal Gasification Combined Cycle plants, then gas clean - up systems, gas turbine unit, steam turbine unit, auxiliary units, economy of power plant and finally the possibility of gasification for lignite and anthracite in Turkey have been investigated. Consequently, it has been observed that the efficiency of the Integrated Coal Gasification Combined Cycle power plants have reached about 46% with the best environmental performance when compared with other power plants. Keywords : Coal,Coal Gasification,Coal Gas Combined Cycle Plant,Hot Gas Clean-up, Cold Gas Clean-up