Performance of combined cycle power plants with external combustion
Dıştan yanmalı kombine çevrim enerji santrallerinin performans incelemesi
- Tez No: 143312
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YEŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dıştan Yanmalı Kombine Çevrim santral teknolojisi, bir gaz türbini çevriminde ana yakıt olarak kömür kullanan yeni bir elektrik üretim teknolojisidir. Dıştan Yanmalı Kombine Çevrim teknolojisi kömür yakma performansının çevreyle uyumlu ve maliyet etkin bir şekilde geliştirilmesine yönelik temiz kömür yakma teknolojileri arasındadır. Tamamlayıcı yakıt olarak doğal gaz kullanan bu teknolojide ulaşılmaya çalışılan nihai hedef sadece kömürün yakıt olarak kullanılmasıdır, zira doğal gaz modern bir Kombine Çevrim Güç Santralinde daha etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, Dıştan Yanmalı Kombine Çevrim santralinin performansı birinci ve ikinci kanun çerçevesinde değerlendirilmiştir. Yakıt olarak sadece kömürün kullandığı seçeneğin yanısıra farklı tamamlayıcı yakma seviyeleri de analizlere dahil edilmiştir. Belirli santral parameterelerinin performansa ilişkin göstergeler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Tüm çevrim için ekserji dağılımı elde edilmiştir. En fazla tersinmezliğin hava ısıtıcısınca gerçekleştiği görülmüştür. Bu çalışmada ayrıca, santralin performansının ekonomik yönden de incelenmesi amaçlanmıştır. SPECO yöntemi ve ekserji ile ilgili analizlerin sonuçları kullanılarak termoekonomik analizler gerçekleştirilmiştir. Maliyete ilişkin denklemler ve yardımcı eşitlikler türetilerek oluşturulan denklem seti çözülmüştür. Maliyet oluşum süreçleri incelenmiş ve santraldeki her bir madde akışı için birim ekserji başına bir değere indirgenmiş maliyet değerleri elde edilmiştir. En yüksek birim maliyet değerlerinin kompresör ve pompa çıkışlarında oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, tamamlayıcı yakma işleminin santral performansını iyileştirmekle birlikte, ürün maliyetlerini de artırdığını göstermektedir. Çalışma sonuçları, aynı zamanda, Dıştan Yanmalı Kombine Çevrim santral teknolojisinin Entegre Kömür Gazlaştırma Kombine Çevrim teknolojisi gibi gelişmiş elektrik üretim teknolojileri ile karşılaştırabilir düzeyde performans sergilediğine işaret etmektedir. Anahtar Kelimeler : Dıştan Yanmalı Kombine Çevrim, hava ısıtıcısı, tamamlayıcı yakma, birinci kanun analizi, ikinci kanun analizi, termoekonomi, SPECO yöntemi
Özet (Çeviri)
Externally Fired Combined Cycle (EFCC) is a recent technology which utilizes coal as the primary fuel through a gas turbine cycle. EFCC is among the clean coal technologies aiming at improving the coal combustion performance in a cost effective and environmentally friendly manner. Natural gas is used as the supplementary fuel. The ultimate goal of the EFCC concept is coal only option, since natural gas can better be utilized in a modem Gas Turbine Combined Cycle (CCGT) plant. In this study, performance of the EFCC plant is evaluated based on 1st and 2nd law analysis. Different levels of supplementary firing are included in the analyses together with the coal only option. Effect of certain plant parameters on the performance indicators are analyzed. Exergy distribution throughout the plant is obtained. It is shown that air heater is the most significant component in terms of irreversibilities. It is also desired to evaluate the performance of the plant, in economic terms. Thermoeconomic analyses are performed for this purpose, based on the SPECO method and the results of exergy related analysis. Cost balance equations are derived, together with the auxiliary equations formed by using F and P rules, and the resulting set of equations are solved. Cost formation processes are investigated and levelized cost values per unit exergy unit are obtained for each material stream in the plant. It is shown that highest values of exergy unit cost values are observed at the exit stages of compressor and pump. Results of this study indicate that supplementary firing improves the plant performance, whereas cost of products also increase with supplementary firing. Another observation is that EFCC plant offers performance figures comparable to those for advanced power plant technologies such as Integrated Gasification Combined Cycle (IGCC).Keywords : EFCC, air heater, supplementary firing, first law analysis, second law analysis, thermoeconomics, SPECO method