Üniversite yerleşke alanlarının kentsel tasarım bağlamında değerlendirilmesi, Yeditepe Üniversitesi örneği
Evaluation of university campus areas in the context of urban design, Yeditepe University case study
- Tez No: 576075
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dünya genelinde eğitimli ve kültürlü bireyler yetiştirme görevini üstlenen kurumlar, üniversitelerdir. Bilginin üretildiği ve üretilen bu bilgilerin toplumla açık ve anlaşılır bir şekilde paylaşıldığı eğitim ve öğretim mekânlarıdır. Üniversite yerleşkeleri eğitim görevini üstlenmenin yanı sıra gerek fiziksel büyüklükleri, gerekse kamusal ve sosyal görevleri ile kent içinde en etkili ve özel işlevleri olan kurumlardır. Türkiye'de 2006 yılından sonra üniversite kurumlarının inşası hızlanmış ve bu kurumların sayısı giderek artmıştır. Fakat kent içinde hızla sayısı artan üniversiteler için yeterli alan sağlanamamıştır ve üniversitelerin kurulmasında kent dışı alanlar ve kent dışı yerleşke modeli ortaya çıkmıştır. Kent içinde veya kent dışında bulunan üniversiteler eğitim-öğretim ve bilimsel faaliyetleri, sosyal ve kültürel yaşamı, alışveriş ve barınma gibi birçok işlevi bir arada bulundurmasıyla bu alanlarının planlanması ve tasarımı mimari ve kentsel çevre açısından çok önemlidir. Dünyadaki örnekler incelendiğinde üniversite yerleşkeleri farklı planlama modellerine sahiptir. Fakat morfolojik yapısı ne olursa olsun yerleşke alanları, binalar ve binaları çevreleyen açık alanlar ile bir bütünü ifade etmektedir. Bu etkin ve bütüncül yapının oluşturulmasında mimari ve kentsel tasarım ilkelerinin kullanılması mevcut durumun kalitesi ve sürdürülebilirlik açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın konusu; üniversite yerleşke alanlarının planlama ve tasarım kriterlerini araştırıp, İstanbul'da bulunan Yeditepe Üniversitesi yerleşkesinin planlama ve kentsel tasarım ilkeleri bakımından içeriğini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Universities are institutions that undertake to raise educated and cultured individuals around the world. These are educational and instructional venues where information is produced and produced and shared with the community in a clear and understandable way. In addition to undertaking educational duties, university settlements are the most effective and special functions in the city with both physical magnitudes and public and social duties. After 2006 in Turkey, the construction of university institutions accelerated and the number of these institutions increased. However, not enough space has been provided for the rapidly increasing number of universities in the city, and in the establishment of universities, the urban areas and the non-urban settlement model emerged. The planning and design of these areas by combining many functions such as education and scientific activities, social and cultural life, shopping and housing in the city or other universities in the city are in terms of architectural and urban environment is very important. When examining the examples in the world, university settlements have different planning models. However, regardless of the morphological structure, the area of the campus expresses a whole with open spaces surrounding buildings and buildings. The use of architectural and urban design principles in the creation of this effective and holistic structure is very important in terms of the quality of the current situation and sustainability. The subject of this study; It covers the planning and design criteria of the university campus areas and its contents in terms of planning and urban design principles of the campus of Yeditepe University in Istanbul.