Üniversite kampüslerinin sürdürülebilirlik özelliklerinin incelenmesi: Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi örneği
Examination of sustainability characteristics of university campuses: Trakya University Balkan Campus example
- Tez No: 638312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
19. yüzyıldan bu yana sanayileşme ve kentleşmenin hızla artmasıyla birlikte sürdürülebilirlik kavramı gitgide önem kazanmış, mimaride de sürdürülebilir mimari tasarım çözümleri kendini göstermeye başlamıştır. Üniversite yerleşkeleri eğitim, araştırma, barınma, yeme-içme, spor, yönetim, kültürel, kütüphane, sağlık ve sosyal birimlere ait açık ve kapalı mekanlardan, sirkülasyon alanlarından ve yeşil alanlardan oluşan küçük kentsel bir birimdir. Yerleşkelerin bu özelliği nedeniyle sürdürülebilirlik özelliklerinin makro ölçekte yerleşkeyi, mikro ölçekteyse binayı inceleme olanağı sağlamaktadır. Gün içinde farklı kullanımlara bağlı olarak gerçekleşen kaynak kullanımı üniversitelerde sürdürülebilirlik konusunu fazlasıyla öne çıkarmıştır. Bu durum enerjinin etkin kullanımı ve yenilenebilir enerji kullanımı, materyal kullanımı, su kullanımı, iç ortam kalitesi ve arazi kullanımı gibi konuları sürdürülebilir mimari tasarımda dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar haline getirmiştir. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma problemi, çalışmanın amacı, önemi, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıkları açıklanmaktadır. İkinci bölümde, sürdürülebilirlik, yerleşke, üniversite, sürdürülebilir yerleşke kavramlarının literatür bilgileri açıklanmış üniversite yerleşkelerinde sürdürülebilirliğin önemi vurgulanmıştır. Türkiye'de ve dünyadaki sürdürülebilir yerleşke örnekleri incelenmiştir. Bu yerleşkelerin sürdürülebilirlik adına yapmış oldukları çalışmalar örnekleriyle birlikte tablo haline getirilmiştir. Üçüncü bölümde dünyada yaygın olarak kullanılan yeşil bina sertifika ve değerlendirme sistemleri açıklanarak yorumlanmıştır. Daha sonra LEED ve BREEAM sistemleri incelenmiş ve bu sistemler altlık olarak kullanılarak bu çalışmada kullanılmak üzere özgün sürdürülebilirlik kriterleri oluşturulmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümü alan çalışmasından oluşmaktadır. Öncelikle Balkan Yerleşkesi Edirne İli bağlamında incelenmiştir. Daha sonra yerleşke ve yerleşkeyi oluşturan birimler özgün sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Ardından Balkan Yerleşkesinde bulunan farklı dönemlerde inşa edilmiş olan iki bina örneklem olarak seçilerek seçilen binaların enerji performansları incelenmiştir. Son olarak kullanıcı görüşlerini belirlemek amacıyla da bir anket uygulanmıştır. Elde edilen tüm veriler ve bulgular sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With a rapid increase in industrialization and urbanization since the 19th century, the concept of sustainability has become increasingly important and sustainable architectural design solutions have started to show up in architecture. University campuses are small urban units consisting of open and closed spaces, circulation areas and green spaces belonging to education, research, shelter, food and beverage, sports, management, cultural, library, health and social units. Due to this feature of the campuses, it provides the opportunity to examine the campus on the macro scale of the sustainability features and the building on the micro scale. The use of resources, which takes place due to different uses during the day, has highlighted the sustainability issue at universities. This has made issues such as efficient use of energy and renewable energy use, material use, water use, indoor air quality and land use the most important elements to be considered in sustainable architectural design. The thesis study consists of five chapters. First research problem of the study, the purpose, importance, method, scope, limitations and limitations of the study were explained. In the second part of the study, the literature information of the concepts of settlement, university and campus of your choice. Examples of campus information in the world and in Turkey were examined. The studies carried out in the selection of these campuses have been tabulated together with their examples. Green building certification and evaluation systems are explained and explained. Later, LEED and BREEAM systems were examined and these systems are used as a base. The fourth part of the study consists of field work. Firstly, Balkan Campus was examined in the context of Edirne Province. Then, the campus and the units forming the campus were evaluated according to the original sustainability criteria. Then, two buildings built in different periods in the Balkan Campus were selected as samples, and the energy performances of the selected buildings were examined. Finally, a questionnaire was applied to determine user opinions. All data and findings obtained were evaluated in the results section.