Kentsel tasarım rehberinin ÇÖMÜ Terzioğlu Yerleşkesine yansıması
Reflection of the urban design guide on ÇÖMÜ Terzioğlu Campus
  1. Tez No: 734652
  2. Yazar: ROZERİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hızla büyüyen, değişen ve gelişen kentlerde, kırsal alandan kentsel alanlara doğru göç meydana gelmektedir. Bu göç sonucunda düzensiz ve plansız kentlerde sağlıksız mekânlar oluşmaktadır. Kentleşme ve hızlı nüfus artışıyla beraber ortaya çıkan sorunlara çözüm olabilmesi için kentsel alanlarda kimliği, kaliteyi ve yaşanabilirliği sağlayan kentsel tasarım ve kentsel tasarım rehberi kavramları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada; kentsel tasarım ve kentsel tasarım rehberi kavramına, tasarım rehberlerinin farklı ölçeklerdeki örneklerine yer verilerek kentsel tasarım rehberi kavramının Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesine uygunluğu incelenmiştir. Çalışma alanının tasarım rehberi önerisi bakımından uygunluğunu ortaya koyabilmek adına yerinde incelemeler ve gözlemler gerçekleştirilerek yol-erişim, işlevsel, açık alan ve donatı analizleri yapılmıştır. Alan incelemeleri ve analizler sonucunda, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesinin özgün kimlik ve karaktere yeterli düzeyde sahip olmadığı, yerleşke donatılarının konfordan uzak olduğu, peyzaj bileşenlerinin sürdürülebilirliği ve yaşanabilirliği sağlamadığı tespit edilmiştir. Bu doğrultuda peyzaj mimarlığı bakış açısı ve grafik anlatım tekniğiyle oluşturulan analizlere uygun olarak tasarım hedefleri ve önerileri geliştirilmiştir. Çalışma alanının; girişlerini, sirkülasyon ağını, otopark düzenini, kullanımlarını, açık alanlarını, donatılarını, kimlik ve karakterini esas alarak geliştirilen önerilerin yerleşkede sağladığı pratik fayda doğrultusunda üniversitenin bünyesinde bulunan diğer yerleşkelere de rehber hazırlanma potansiyeli ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In rapidly growing, changing and developing cities, migration from rural areas to urban areas occurs. As a result of this migration, unhealthy spaces are formed in irregular and unplanned cities. Urban design and urban design guide concepts are emerging that provide identity, quality and livability in urban areas in order to be a solution to the problems that arise with urbanization and rapid population growth. In this study; The concept of urban design and urban design guide and examples of design guides in different scales were included and the suitability of the concept of urban design guide for Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus was examined. In order to demonstrate the suitability of the study area in terms of the design guide proposal, on-site investigations and observations were made and road-access, functional, open area and reinforcement analyzes were made. As a result of field studies and analyzes, it has been determined that Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus does not have enough original identity and character, the campus equipment is far from comfort, and the landscape components do not provide sustainability and livability. In this direction, design goals and suggestions have been developed in accordance with the analyzes created with the landscape architecture perspective and graphic expression technique. Working area; In line with the practical benefit of the proposals developed on the basis of its entrances, circulation network, parking arrangement, uses, open spaces, equipment, identity and character, the potential of preparing a guide for other campuses within the university is foreseen.