Lisansüstü eğitim alan ve almayan hemşirelerin profesyonel değerlerinin karşılaştırılması
Lisansüstü eğitim alan ve almayan hemşirelerin profesyonel değerlerinin karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 576147
  2. Yazar: EŞE AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ADALET KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma, lisansüstü eğitim alan ve almayan hemşirelerin profesyonel değerlerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan bu araştırmanın evrenini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşireler oluşturdu. Çalışmaya katılmayı kabul eden 308 hemşire de araştırmanın örneklemini oluşturdu. Çalışmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“HPDÖ”ile toplandı. Bulgular: Lisansüstü eğitim alan hemşirelerin %62,5'i 30 yaş ve altı, %70,3'ü kadın, %65,6'sı bekar, %76,6'sının 10 yılın altında çalıştığı, %71,9'unun servis hemşiresi olarak görev yaptığı, %60,9'unun profesyonellikle ilgili eğitim almadığı bulundu. Lisansüstü eğitim almayan hemşirelerin %54,5'i 30 yaş üzerinde , %80,7'si kadın, %57,8'i evli, %64,7'si lisans mezunu, %54,5'inin 10 yılın altında çalıştığı, %83,6'sının servis hemşiresi olduğu, %84,4'ünün profesyonellikle ilgili eğitim almadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study made to compare the professional values of nurses who are and do not take graduate education. Method: Universe of the study that is a descriptive and cross-sectional was consisted of nurses working at the University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital. 308 nurses who accepted to participate in the study formed the sample of the study. The data of the study were collected by“Personal Information Form”and“Professional Values of Nurses Scale-PVNS”. Finding: Nurses who are postgraduate education; 62.5% of them under the age of 30, 70.3% female, 65.6% single, 76.6% of less than 10 years it works, 71.9% work that as clinic nurses, 60.9% were found to receive education about professionalism. 54.5% of non-graduate nurses were over 30 years of age, 80.7% were women, 57.8% were married, 64.7% were bachelors, 54.5% were under 10 years. 83.6% worked as a clinic nurse and 84.4% was found to receive education about professionalism.