Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin sosyal görünüş kaygılarının incelenmesi
Investigation of the social appearance anxiety levels of students of the school of physical education and sports
  1. Tez No: 576159
  2. Yazar: SUNA KAYMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin sosyal görünüş kaygılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 12 maddelik“Kişisel Bilgi Formu”ve katılımcıların sosyal görünüş kaygılarını belirleyebilmek için Hart ve arkadaşları tarafından 2008 yılında geliştirilen ve 2010 yılında Doğan tarafından Türkçe 'ye uyarlanan 16 maddeden oluşan“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini beden eğitimi ve spor eğitimi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Bununla birlikte ölçek, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş 400 kişiye ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde SPSS 25 Paket programı kullanılarak değişkenlerin yüzde (%), frekans, ortalama ve standart sapma değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların sosyal görünüş kaygılarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Buna göre beden eğitimi ve spor eğitimi alan öğrencilerin sosyal görünüş kaygılarının düşürülmesi için gerekli çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the social appearance concerns of the students of the School of Physical Education and Sports. The research is descriptive in the screening model. In order to determine the demographic characteristics of the participants, a 12-item in Personal Information Form prepared by the researcher was used. The Social Appearance Anxiety Scale, which was developed in 2008 by Hart et al. and adapted to Turkish by Doğan in 2010, was used to determine the social appearance concerns of the participants. The population of the study is composed of students who receive physical education and sports training. However, the scale was applied to 400 people selected by easy sampling method. In the analysis of the research, descriptive statistics were made by using SPSS 25 Package program in terms of percentage (%), frequency, mean and standard deviation values of the variables. On the other hand, in order to determine the differences between the variables, independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). According to the results of those who are in the middle of the social appearance concerns. According to this, it is suggested that the necessary studies should be carried out in order to reduce the social vision concerns in the field of physical education and sports training.