Baskil ve çevresi florası (Elazığ) üzerine bir araştırma
- Tez No: 57617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP DEMİRKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu araştırma, Baskil ve Çevresinin (ELAZI?) florasını içermektedir. Araştırma alanından 1994-1995 ve 1995-1996 yıllan arasında 1000 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin taksonomik değerlendirilmesiyle 73 familya ya ait 290 cins, 561 tür. 14 alt tür ve 9 varyete saptanmıştır. Böylece alanda toplam 584 takson toplanmıştır. Türkiye florası ve elimizdeki makalelere göre B7 karesi için 561 türün 24 tanesi yeni kayıttır. Türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılım oranlan şöyledir; Avrupa-Sibirya elementleri % 4.2 (24), Hirkan-Öksin % 0.3 (2), Iran-Turan % 33.6 (190) Karadeniz % 0.8 (5) ve Akdeniz elementleri % 4.9 (28)'dir. Alanda toplam 60 (% 10.6) Endemik tür toplanmıştır. Bunlardan 3 tanesi Endemik Akdeniz elementidir. Toplam türlerin ikisi Pteridophyta, 559'u Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnospermae alt divisyosu 3'tür. Angiospermae alt divisyosu 556 tür içermektedir. Angiospermlerin 510'u Dicotyledones, 46'sı ise Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki en büyük on familya sırasıyla; Asteraceae (76), Fabaceae (66), Lamiaceae (51), Brassicaceae (32), Boroginaceae (26), Caryophyllaceae (25), Apiaceae (22), Poaceae (21), Scrophulariaceae (21), Rosaceae (21)'dir. İlk 10 sırayı alan cinsler ise, Astragalus (11), Veronica (11), Vicia (10), Centaurea (10), Anthemis (10), Silene (9), Stachvs (8), Trigonella (8), Alyssum (7), Campanula (7)'dır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research covers Baskil and its surroundings Between 1994-1995 and 1995-1996, 1000 plant specimens have been collected from the research area. With the taxonomic investigations of these materials 290 genera and 561 species, 14 subspecies and 9 varieties belonging to 73 families have been established. Totaly 584 taxa have been collected from the area. According to the flora of Turkey end related papers, 24 of 561 species have been recorded for the first time from the square B7. The rates of the species which are included in the certain phytogeographical regions are as follows: Euro-Siberias % 4.2 (24), Irano-Turanians % 33.6 (190), Euxines % 0.8 (5), Hyrcano-Euxines % 0.3 (2), Mediternaneaans % 4.9 (28). Totaly % 10.6 (60) endemic species have been collected from the area. Three of these are Endemic Mediterranean elements. Two species belong to Pteridophyta whereas 559 species belong to Spermatophyta. Gvmnospermae and Angiospermae subsdivisions have three and 556 species respectively. In Angiospermae dicotyledones and Monocotyledones have 510 and 46 species respectively. The greatest 10 families according to their species number in the area as follows: Asteraceae (76) Fabaceae (66), Lamiaceae (51), Brassicaceae (32), Boraginaceae (26), Caryophyllaceae (25), Apiaceae (22), Poaceae (21), Scrophulariaceae (21), Rosaceae (21)'dir. The greastest 10 genera are Astragalus (11), Veronica (11), Vicia (10), Centaurea (10), Anthemis (10), Silene (9), Stachys (8), Trigonella (8), Alyssum (7), Campanula (7)'dir.