Understanding urban navigation : Wayfinding in the citycase study – the center of tripoli- Libya
- Tez No: 576172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yol bulma, tüm bireylerin hayatları boyunca gezinmek veya bir yerden diğerine gitmek için yaptıkları çok önemli bir eylemdir. Bu çalışma, kentsel mekanda yol bulma odağında kent içinde navigasyon konusunu ele almakta ve kentin görsel ve mekansal biçimlenme özelliklerini incelemektedir. Çalışmada, kentteki okunabilirlik kavramını analiz etmek üzere iki teknik bir arada kullanılmıştır. Kentin görsel biçimlenme özelliklerini incelemek için Kevin Lynch'in (1960) ortaya atmış olduğu imaj analizi ile kentin elemanları değerlendirilmiştir. Kentin mekansal biçimlenme özelliklerini incelemek için ise Bill Hillier tarafından geliştirilmiş olan Mekan Dizim tekniği uygulanmıştır. Yürütülen çalışma, bu iki tekniği bir arada kullanarak karşılaştırmalı bir bakış açısı geliştirmiştir. Trablus, Libya'nın başkenti ve en önemli kentlerinden biridir. Çalışmada, Trablus'un kent merkezi incelenmek üzere seçilmiştir. Bu araştırmanın temel nedenlerinden biri, Trablus kent merkezinde, özellikle ilk defa gelen ziyaretçiler için, yol bulma sorunları olmasıdır. Çalışma kapsamında görsel biçimlenme özelliklerini incelemek için kentsel elemanların analizinde, insanlarla birebir görüşmeler yapılarak zihin haritaları çizdirilmiştir. Mekansal biçimlenme analizleri için UCL DepthmapX yazılımı kullanılarak, mekan dizim tekniğinin bütünleşme (lokal ve global), bağlantısallık, tercih ve sinerji ölçümlerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, görsel ve mekansal biçimlenmenin, okunabilirlik ile ilişkisini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Wayfinding is an essential activity by individuals throughout their lives during their exploration or navigation from one place to another. This study discusses the urban navigation: wayfinding in the city, through the analysis of visual formation of the city and spatial configuration. The study was focusing on the concept of intelligibility. The analysis of the visual formation through the image of the city by Kevin Lynch (1960) to study the elements of the city. The analysis of spatial configuration by space syntax theory by Bill Hillier. Also, this study contributes to the comparison between mental image and space syntax for the center of Tripoli. Tripoli is the capital of Libya, one of the most important cities. The center of Tripoli was chosen as a case study. One of the main reasons for this research, having problems of wayfinding in case study, especially for first-time visitors to the city. The process of analyzing the visual formation of the case study, all individuals were asked to draw an abstract map of the center of Tripoli. Moreover, the spatial configuration analysis was to study the values of integration (global - local), connectivity, choice and synergy, using UCL DepthmapX software. This study supports a certain relationship between visual formation and spatial configuration.