Pankreas kanserinde serin proteaz inhibitörü, kazal tip1 (SPINK1) düzeyi
Serine protease inhibitor, kazal type1 (SPINK1) level in pancreas cancer
  1. Tez No: 576171
  2. Yazar: ALIDA ALIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ORUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ: Pankreas kanseri, yüksek mortal hastalıktır. Pankreas kanserli hastaların çoğu, hastalık ileri evreye ulaşana kadar asemptomatik kalır. Pankreas kanseri taranması için standart bir program bulunmamaktadır. Pankreas kanseri tanısı için spesifik serum belirteçleri gerekmektedir. SPINK1 doku yıkımı üzerinde potansiyel inhibitör etkilere sahip proteaz inhibitörüdür. Serumda artmış seviyeleri, çeşitli kanserlerde olumsuz prognoz ile ilişkilendirilmiştir. Pankreas kanseri hastalarında serum SPINK1 düzeylerinin klinik-patolojik ilişkisini ve önemini inceledik. AMAÇ-YÖNTEM: Pankreas kanserinde serum SPINK1 seviyelerinin tanısal ve tedavideki önemini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 62 pankreas adenokarsinomlu ve 76 sağlıklı kontrol olgu dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, aile öyküsü, tanı yaşı, hastalık evresi, klinik semptomları, biyokimyasal parametreleri değerlendirilmiştir. Serum SPINK1 seviyeleri ELISA ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Pancreatic cancer is a highly lethal disease. Most patients with pancreatic cancer remain asymptomatic until the disease reaches an advanced stage. There is no standard programme for screening of pancreatic cancer. There is need for spesific serum markers for diagnosis of pancreatic cancer. SPINK is a protease inhibitor with potential inhibitory effects on tissue degradation. In serum, increased levels have been associated with adverse prognosis in different forms of cancer. We studied the clinical-pathologic association and significance of serum levels of SPINK1 in pancreatic cancer patients. AİMS&METHODS: We aimed to investigate the importance of serum SPINK1 levels in the diagnosis and treatment of pancreatic cancer. Sixty two patients with pancreatic adenocarcinoma and 76 healthy controls were included in the study. Age, gender, family history, age of diagnosis, disease stage, clinical symptoms and biochemical parameters of the patients were evaluated. Serum SPINK1 levels were measured by ELISA.