Van yöresi iklim şartlarına kafes tipi kümes için uygun statik-mimari sistemin ve kullanılabilecek yapı malzemesinin seçimi
- Tez No: 57618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Van ilinde yumurta tavuğu için uygun kafes tipi kümeslerde uygulanabilecek mimari sistem, bu mimari sistemin betonarme karkas yapı olarak düzenlenebilme ve kullanılabilecek alternatif yapı malzemelerinin seçimi amaçlanmıştır. Tavukçuluk gerek ülkemizde hayvansal protein açığının hızla kapatılması, gerekse dış satım yoluyla ülkemize ekonomik çıkar sağlama olanağı bakımından, hayvansal üretim faaliyetleri içinde gittikçe endüstrileşen bir üretim dalıdır. Kümes konstrukyonu ve yapı elemanlarının boyutlandırılması maliyet üzerine etkili olan önemli etmenlerdir. Kümesler planlanırken uygulanacağı alanın şartlarına göre planlanması da kümes maliyetini etkilemektedir. Van ili Y.Y.Ü. iklim ve toprak verileri dikkate alınarak mimari sistem ve bu mimari sisteme uygun 5000 kapasiteli batarya, 4000 kapasiteli kaliforniya ve tünekli kafes (get-avay) sistemli planlar geliştirilmiştir. Aynı zamanda yapı malzemesi olarak üzerinde çalışılan ytong, delikli tuğla ve kerpicin ısı dengesini sağlayacak minumum kalınlık tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER :Yumurta tavuğu, kümes, barındırma sistemi, çevre koşullan; iklim parametreleri, yapı malzemesi.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY This study is absolutely based on the criteria that the applicable architectural system in suitable poultry house for laying hens, and the arrangement of reinforced concrete carcass build and the selection of alternative construction materials in that system can reliably be selected. To close the animal protein insufficiency quickly and also to gain an economical advantage for our country by export, poultry sector in all animal production sectors is a production way that takes more important place in industry. The planning of poultry construction and construction elements are important factors of the cost. To plan poultry house building according to the condition of it's place also effects the cost. The poultry house projects have been developed together with a capacity of 5000 suitable bataries, as well as with a capacity of California and get-away cages system of 4000 hens suitable for environmental and soil conditions in Van Yüzüncü Yıl University. At the same time, the minimum thickness of ytong and hole brick and sun-dried brick studied on as the construction materials have been determined. KEY WORDS : Laying hens, poultry house, housing systems, environmental conditions; Climatical parameters, Construction materials.