Van yöresinde yetiştirilen elma ve armut çeşitlerinde dinlenme ve vejetasyon döneminde toplam flavanların değişimi
Change of total flavans in dormancy and vejetation period on standart and local apple and pear cvs. grown in Van district
- Tez No: 57619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
II ÖZET Bu çalışma, Van'da yetiştirilen Amasya, Golden, Starking standart elma ve Baharturş, Cebegirmez, Aslik ve Ekşi mahalli elma çeşitleri ile Ankara, Abbe-Fetel, Williams ve Coscia standart armut ve Mellaki ve Paşik mahalli armut çeşitleri üzerinde yürütülmüştür. Çeşitlerde hem morfolojik, fenolojik ve pomolojik özellikler belirlenmiş hem de sürgün ve meyve gelişimi ile toplam flavan içerikleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak toplam flavan içerikleri ile gelişmeler arasında pozitif ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY This study was performed on standart and local apple cultivars such as Amasya, Golden, Starking, Ekşi, Bahartuş, Aslik and Cebegirmez, and standart and local pear cultivars such as Ankara, Abbe-Fetel, Coscia, Williams, Mollaki and Paşik grown in Van province. In these cultivars, both morphological, phenological and pomological characteristis were investigated, and relations between shoot and fruit development and total flavan contents were evaluated. Consequently, positive relations between total flavan contents and these developments were found.