Belediyelerde halkla ilişkiler ve yönetişim uygulamalarına ilişkin vatandaşların farkındalık düzeyleri: Eskişehir Büyükşehir Belediyesi örneği
Citizens' awareness levels regarding public relations andgovernance practices in municipalities: The case of Eskişehir Metropolitan Municipality
- Tez No: 576202
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı belediyelerde kullanılan halkla ilişkiler ve yönetişim araçlarını ortaya koyarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ikamet eden halkın, belediyenin kullandığı yönetişim ve halkla ilişkiler araçları hakkında farkındalığını tespit etmektir. Çalışma, bu konuda uygulamaya yönelik ilk çalışma olması açısından önemlidir. Çalışma kapsamında, halkla ilişkiler ve yönetişimin tanımı, ilkeleri, dünya ve Türkiye'de gelişimlerine değinilmiş; yönetişim ve halkla ilişkilerin belediye kanunlarında nasıl yer bulduğu değerlendirilmiş, belediyelerde halkla ilişkiler ve yönetişim araçları teorik olarak tartışılmıştır. Araştırmada, belediyelerde kullanılan yönetişim ve halkla ilişkiler araçlarına yönelik oluşturulan anket, 2019 Mayıs ayı içerisinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi merkez ilçeleri olan Odunpazarı ve Tepebaşı ilçe belediyelerinde ikamet eden, 178'i online, 206'sı yüz yüze olmak üzere toplamda 384 kişi ile yapılmıştır. Yapılan anketlerin verileri MS Excel ve SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin SPSS programında analizi temel tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçları, şekil ve tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin halkla ilişkilerde kullandığı araçların halk tarafından tanınırlığının ve kullanım seviyesinin yüksek ve yönetişim ilkelerinin mevcut olduğu belirlenmiş olmakla birlikte“iyi yönetişim”aşamasının etkin bir şekilde var olabilmesi için halkın aktif katılımının sağlanması gerekmektedir. Halkın bu şekilde aktif katılım sağlaması halkla ilişkiler açısından da kendini yönetime tanıtmasında ve ifade edebilmesinde katkı sağlayacaktır. Bunun için hizmet vericiler ve alıcılar kadar toplumun ve ülkenin genel koşullarında iyileştirmeler ve zaman gerekmektedir. Araçlar belirlenirken, hizmet alıcıların özelliklerinin dikkate alınmasının da olumlu etkileyeceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the awareness of the habitants within the borders of Eskişehir Metropolitan Municipality on governance and public relations tools used by the municipality through revealing governance and public relations tools used by municipalities. The importance of this study is that it is the first study towards implementation on this subject. In the study, public relations and governance definition, principles were addressed in terms of developments in Turkey and in the world; how governance and public relations included in municipal laws were evaluated; public relations and governance tools were discussed theoretically. In the research, the questionnaires which was formed towards the tools for governance and public relations used by municipalities were conducted with totally 384 habitants within the borders of the municipalities of Odunpazarı and Tepebaşı districts in Eskişehir Metropolitan Municipality in May 2019. One hundred seventy eight people out of 384 filled the forms online and 206 were interviewed face to face. The data collected through the surveys were analyzed in MS Excel and SPSS program using Chisquare and basic descriptive statistics. The results of the analysis were visualized as figures and tables, and interpreted. As a result, although the public recognition and usage level of the tools used by the Eskişehir Metropolitan Municipality in public relations are high and governance principles exist, it is necessary to ensure the active participation of the public in order to achieve the“good governance”stage effectively. The active participation of the public in this way will also contribute to introduce and express themselves in terms of public relations. This requires improvements in the general conditions of society and country as well as service providers and buyers. It is thought that in order to increase efficiency the service receivers' characteristics should also be taken into consideration while determining the tools.