Evde yaşayan yaşlılarda malnütrisyon riskleri ile günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişki
The relationship between malnectration risks and daily life activities in elderly living at home
  1. Tez No: 576211
  2. Yazar: ŞEYMA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAL ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yaşlanma ile fonksiyonel yeterlilik azalmakta, bağımlılık artmaktadır. Genel olarak yaşlılar günlük aktiviteleri sırasında yardıma ihtiyaç duyabilirler. Yaşlının bakım gereksinimleri karşılanmaması beslenme durumunu değiştirir. Alan yazın incelendiğinde, fonksiyonel yeterlilik ile malnütrisyon riski arasındaki ilişkinin önemine vurgu yapılmaktadır. Bu çalışmada, yaşlıların malnütrisyon riskleri ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin tanımlanması, malnütrisyon riski ve malnütrisyon riskini etkileyen diğer faktörlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Aydın ili Koçarlı ilçesi Çakırbeyli Beldesinde bulunan, Çakırbeyli Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı olan 65 yaş üstü, yatağa bağımlı olmayan ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan veriler toplanmış, elde edilen veriler SPSS 17.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Malnütrisyon riski ile günlük yaşam aktiviteleri ve enstrümental günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik regresyon analizi yürütülmüş, analiz sonucunda; katılımcıların malnütrisyon riski ile günlük yaşam aktiviteleri(p=0,015
Özet (Çeviri)
Aging decreases functional capacity and increases dependence. In general, elderly people may need help during their daily activities. Nutritional status changes if the care of the elderly is not met. When the literature is examined, it is emphasized the importance of the relationship between functional competence and malnutrition risk. In this study, it was aimed to define the relationship between the risk of malnutrition and daily living activities of the elderly, the risk of malnutrition and other factors affecting the risk of malnutrition. For this purpose, data were collected from the patients over 65 years of age, who were not bed dependent and voluntarily accepted to participate in the study at Çakırbeyli town of Aydın province, Koçarlı district, and the data were evaluated by using SPSS 17.0 program. Regression analysis was conducted to determine the relationship between malnutrition risk and daily life activities and instrumental daily life activities. It was determined that there was a significant relationship between malnutrition risk and daily life(p=0,015