Opere Fallot tetralojili hastalarda dört boyutlu ekokardiyografi, solunum fonksiyon testi ve kan BNP düzeyi ile sağ ventrikül fonksiyonu değerlendirilmesi
Right ventricle function evaluation of patients with repaired tetralogy of Fallot via four dimensional echocardiography, spirometry and BNP level examination
- Tez No: 576212
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda opere Fallot tetralojili hastalarda solunum fonksiyon testi, kan beyin natriüretik peptid düzeyi ve 4D ekokardiyografi ile sağ ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2018 Şubat ve 2019 Ocak tarihleri arasında toplam 18 opere Fallot tetralojisi tanılı hastayı değerlendirdik. Hastalarda 4D ekokardiyografi, solunum fonksiyon testi ve kan beyin natriüretik peptid düzeyi bakıldı. 4D ekokardiyografi bulgularını 11 kişilik kontrol grubu ile karşılaştırdık. Hasta grubunun yaş ortalaması 11,36 ± 3,41 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 11,39 ± 2,90 yıl'dı. Hasta ve kontrol grubunun ekokardiyografik ölçümlerinde sağ ve sol ventrikül diyastolik ve sistolik fonksiyonlar ve sağ ventrikül hacmi değerlendirildi. Bulgular: Hastaların değerleri Birinci saniye zorlu ekspirasyon volümü/ Zorlu vital kapasite ortalaması % 85,06 ± 0,80 olup, restriktif pulmoner kapasite olarak değerlendirildi. Hastaların kan beyin natriüretik peptid düzeyi ortalaması 37,53 ± 25,91 ng/L olup, normal laboratuvar referans değerlerindedir. Sağ ventrikül diyastol sonu volüm değerleri hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek olarak hesaplandı. Ayrıca hasta grubunun yaşa bağlı sağ ventrikül diyastol sonu volüm artış hızı da daha yüksek idi. Sonuç: Opere Fallot tetralojili hastalarda tam düzeltme ameliyatı sonrası pulmoner kapak yetmezliği ve sağ ventrikül dilatasyonu gibi komplikasyonlar gelişebilir. Sağ ventrikül fonksiyonlarını değerlendirmek için 4D ekokardiyografi kardiyak manyetik rezonans görüntülemeye kıyasla benzer sonuçlar veren ve kullanımı pratik bir yöntemdir. Hastaların pulmoner kapak replasmanı kriterlerinin olup olmamasını değerlendirmek için de kullanılmaktadır. Opere Fallot tetralojili hastalarda sağ ventrikül dilatasyonu beklenen bir bulgudur. Dilatasyon gelişme derecesi ve sonuçları özellikle yaşa bağlı olmak ile birlikte birçok faktörden etkilenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate right ventricle function of repaired tetralogy of Fallot by 4D echocardiography, spirometry and brain natriüretıc peptide levels. Material and Method: Between February 2018 and January 2019, we evaluated 18 patients of repaired tetralogy of Fallot. 4D echocardiography, pulmonary function test and brain natriüretic peptide levels measurements were performed on patients. We compared 4D echocardiography findings with control group of 11 patients. The mean age of the patient group was 11.36 ± 3.41 years, the control group was 11.39 ± 2.90 years. Right and left ventricular diastolic and systolic functions and right ventricular volume were evaluated in echocardiographic measurements of the patient and control groups. Results: The mean Forced expiratory volume in the first second / Forced vital capacity value of the patients was % 85.06 ± 0.80 and was evaluated as restrictive pulmonary capacity. The mean brain natriüretic peptide level of the patients was 37.53 ± 25.91 ng/L and it is within normal laboratory reference values. Right ventricular end diastolic volume values were higher in the patient group than the control group. In addition, the age-related rate of right ventricle end diastolic volume increase was higher in the patient group. Conclusion: Patients with repaired tetralogy of Fallot may develop complications such as pulmonary valve failure and right ventricular dilatation after total correction surgery. 4D echocardiography is a practical method for evaluating right ventricular functions; with similar results compared to cardiac magnetic resonance imaging. It is also used to assess whether patients have pulmoner valve replacement criteria or not. Right ventricular dilatation is an expected finding in patients with repaired tetralogy of Fallot. The degree of dilatation and its results may be affected by many factors, especially depending on age.